Pablo Escobar má konkurenta. Najvýznamnejšieho kolumbijského narkobaróna súčasnosti odsúdili v USA

ta3 TASR
9.8.2023 07:35

Jedného z najvplyvnejších kolumbijských narkobarónov - Daira Antonia Úsugu, prezývaného Otoniel, - odsúdili v Spojených štátoch na 45 rokov väzenia. Informuje o tom agentúra AFP.

Pablo Escobar má konkurenta. Najvýznamnejšieho kolumbijského narkobaróna súčasnosti odsúdili v USA
TASR/AP

Astronomická pokuta

Úsuga sa začiatkom roka priznal k obvineniam z obchodovania s kokaínom. V minulosti bol tento 51-ročný narkobarón vodcom najväčšieho kolumbijského drogového kartelu Clan del Golfo, nazývaného aj Gulf Clan. V roku 2021 ho zadržali v Kolumbii a vlani vydali do Spojených štátov.

V januári sa priznal k založeniu zločineckej organizácie, pašovaniu drog a ďalším obvineniam. Zároveň súhlasil so zaplatením 216 milióna dolárov, a to formou konfiškácie majetku.

Sudkyňa amerického federálneho súdu Dora Irizarryová mu za každé z obvinení uložila trest 45 rokov odňatia slobody, zároveň však oznámila, že tieto tresty si bude odpykávať súbežne.  

Obrovský kartel

Prokuratúra označovala Úsugu za "najbrutálnejšieho a najvýznamnejšieho kolumbijského drogového bosa od čias Pabla Escobara". Obviňovala ho z toho, že so svojím drogovým kartelom prepašoval do USA v rokoch 2003-2012 najmenej 73 ton kokaínu.

Úsuga bol až do svojho dolapenia najhľadanejšou osobou v Kolumbii. Zadržali ho v októbri 2021 na severozápade tejto latinskoamerickej krajiny, neďaleko hraníc s Panamou, a to počas rozsiahlej vojenskej operácie.

Kartel Clan del Golfo má podľa amerického ministerstva spravodlivosti až okolo 6-tisíc členov a patrí k najväčším distribútorom kokaínu na svete.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok