Nešťastie v Slovinsku pokračuje. Pre mohutné dažde sa pretrhla hrádza, ľudia sú v ohrození

ta3/TASR
6.8.2023 08:56

V dôsledku prívalových dažďov sa v sobotu večer pri obci Dolnja Bistrica ležiacej na východe Slovinska pretrhla hrádza na rieke Mur. Voda ohrozuje desať okolitých obci, evakuovaných bolo 500 ľudí.

"Prikročili sme k absolútne nevyhnutnej evakuácii, pretože je to jediné opatrenie na zabránenie prípadným obetiam," povedal veliteľ civilnej ochrany Srecko Šestan. Dodal, že ak voda začne odnášať pôdu, hrádza sa okamžite zrúti a prívalová vlna zasiahne deväť alebo desať dedín.

Hydrológ Janez Polajnar pre RTV Slovenija povedal, že situácia je "nepredvídateľná". Prietok na rieke Mur je druhý najvyšší v histórii (1420 metrov kubických za sekundu) a hladina na hornom toku pri rakúskom Grazi stále stúpa.

Povodne v Slovinsku si v sobotu vyžiadali štvrtú obeť. Na brehu rieky Sáva v Ľubľane našli mŕtveho muža, ktorý býval neďaleko a zrejme sa utopil.

V zaplavených oblastiach pokračovali aj v sobotu evakuácie. Presný počet evakuovaných úrady neoznámili, podľa Šestana však ide o tisíce ľudí.

Rozsiahla evakuácia popoludní zrejme čaká obec Jesenice na rieke Sáva, ktorú ohrozuje zosuv pôdy.

Meteorológovia predpovedajú, že popoludní postúpi nad Slovinsko od severovýchodu nové pásmo zrážok, no ich intenzita sa bude líšiť od miesta k miestu. Navyše sa výrazne ochladí.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok