Takmer 30-tisíc Rusov, ktorí sa už z Ukrajiny nevrátili. BBC zistila ich mená

4.8.2023 15:59

Prinajmenšom 870 ruských vojakov prišlo o život počas ukrajinskej protiofenzívy, ktorá začala na začiatku júna. Uviedla to v piatok na svojom ruskojazyčnom webe britská stanica BBC, ktorá na základe otvorených zdrojov zistila mená celkom 29 217 ruských vojakov zabitých vo vojne proti Ukrajine.

Takmer 30-tisíc Rusov, ktorí sa už z Ukrajiny nevrátili. BBC zistila ich mená
Foto: Profimedia (ilu)

Je medzi nimi aj 5553 trestancov, ale nezahŕňa zabitých proruských separatistov z východu Ukrajiny. "Je medzi nimi aj prinajmenšom 870 ľudí, ktorí boli zabití pri odrážaní ukrajinskej protiofenzívy," napísala BBC. 

Pripúšťa, že ide o najnižší odhad ruských strát, pretože započítava len tých zabitých vojakov, ktorých nekrológy spomínajú zodpovedajúce okolnosti, alebo dátum úmrtia zodpovedá termínu protiofenzívy. 

Skutočné straty budú vyššie

"Skutočné straty budú určite vyššie ako číslo, ktoré sa nám podarilo zistiť," dodali autori textu. BBC sa spolu s portálom Mediazona a skupinou dobrovoľníkov podarilo za posledný mesiac zistiť smrť 1800 vojakov, ale nie u všetkých bol uvedený dátum smrti.

V prvých týždňoch ukrajinskej protiofenzívy zaznamenala BBC výrazný rast strát medzi ruskými dôstojníkmi, najmä vysokými, a táto tendencia pretrváva. Od začatia protiútoku prišlo Rusko prinajmenšom o dvoch generálov, desať plukovníkov, osem podplukovníkov a 14 majorov, a to bez započítania 13 vojenských letcov zabitých v stretoch so žoldniermi z Vagnerovej skupiny na ruskom území na konci júna. 

Zomrelo aj 854 elitných odborníkov

Naposledy tak vysokí dôstojníci utrpeli také straty v prvých mesiacoch po vpáde na Ukrajinu. Medzi 2306 dôstojníkmi zabitými od začiatku vojny je aj 854 elitných odborníkov z radov výsadkových síl, námornej pechoty, špeciálnych síl a vojenského letectva.

Straty veliteľov svedčia podľa BBC o tom, že plnenie úloh v ruskej armáde stále vyžaduje "ručné riadenie", teda osobnú prítomnosť vysokých dôstojníkov na fronte. Práve na počínaní dôstojníkov v mnohom závisí úspech či neúspech ruskej obrany, usudzujú experti z britského analytického ústavu RUSI, ktorý sa zaoberá otázkami obrany a bezpečnosti. 

Strata veľkého počtu poručíkov a kapitánov vedie aj k vážnej strate taktickej koordinácie, čo môže znamenať, že jednotky si počínajú zmätene a prekážajú jedna druhej. Ak si ruskí dôstojníci začnú pod paľbou ukrajinského delostrelectva počínať chaoticky, môže to urýchliť prielom v obranných líniách. 

Ukrajinská protiofenzíva v prvých dvoch mesiacoch postupovala relatívne pomaly. Ukrajinské jednotky musia pomaly a plánovito prerážať opevnenú obranu, vybudovanú Rusmi. Vďaka tomu Moskva získava čas, nevyhnutný na výcvik posil.

Na konci minulého roka narazila ruská armáda na problém: potrebovala rýchlo doplniť straty z prvých mesiacov vojny, ale v tyle chýbal systém, ktorý by umožňoval naučiť nováčikov potrebné návyky a vytvárať z nich bojaschopné jednotky. 

Chýbali aj moderné zbrane

Zjavne tiež chýbali moderné zbrane, technika a výstroj pre nové jednotky. Mobilizovaní vojaci a dobrovoľníci sa často sťažovali, že im dávajú z dlhodobo uložených zásob hrdzavé pušky a rovnošaty s pečiatkami zo 60. až 80. rokov minulého storočia. Moderné lekárničky či prístroje na nočné videnie sa do vojsk dostávali hlavne zásluhou dobrovoľníkov.

Od februára tohto roku sa ministerstvo obrany snaží zverbovať a vycvičiť novú vlnu ľudí. Dôležitú úlohu naďalej zohrávajú trestanci nasadení na fronte. Jednotky s odsúdencami, zverbovanými do Vagnerovej skupiny, boli stiahnuté z radu ešte v júni. Ale väzni, ktorí sa z väzníc dostali pod hlavičkou ministerstva obrany, naďalej bojujú v Doneckej a Záporožskej oblasti. Podľa ich príbuzných verbovanie vo väzniciach pokračovalo v júni aj júli. Výcvik sa oproti zime skrátil.

"V podstate ich poslali na bitúnok. Môjho brata odviezli z väzenského tábora 18. júna a už 25. ho zabili. Kde je sľubovaných 15 dní výcviku? Bolo by lepšie, keby si trest odpykal a zostal nažive," povedala BBC príbuzná jedného z väzňov. BBC zistila mená celkom 5553 odsúdených Rusov, ktorí zahynuli vo vojne. Väčšina z nich bola zverbovaná do Vagnerovej skupiny. V posledných dvoch týždňoch na cintorínoch v Novosibirsku a v okolí Moskvy pribudla viac ako stovka nových hrobov so zabitými "vagnerovcami".

BBC predpokladá, že celkový počet ruských strát, ktoré sa jej podarilo overiť, môže predstavovať polovičku padlých vojakov skutočne pochovaných v Rusku. K tomuto záveru oprávňuje sústavné sledovanie cintorínov vo viac ako 65 ruských mestách a obciach za posledných 15 mesiacov. 

Správnosť odhadu minulý mesiac nezávisle potvrdili novinári z ruských exilových serverov Mediazona a Meduza, ktorí sa na základe skúmania databázy prípadov dedičstva a údajov ruského štatistického úradu Rosstat dopočítali 47-tisíc zabitých ruských vojakov do konca mája.

Možno predpokladať stratu až 60-tisíc vojakov

Pri všetkej obozretnosti tak možno podľa BBC predpokladať, že na začiatku augusta Rusko prišlo o 60-tisíc vojakov, ktorí zomreli. Ďalších 210-tisíc utrpelo zranenie, aspoň podľa odhadu expertov, ktorí sa opierajú o poznatok amerických analytikov, že na jedného zabitého ruského vojaka pripadá 3,5 zraneného. Ťažko zranených bolo podľa týchto výpočtov asi 102-tisíc, čiže celkové nenávratné straty Ruska môžu predstavovať prinajmenšom 162-tisíc ľudí. Ruské ministerstvo obrany naposledy informovalo o ruských stratách 21. septembra, kedy informovalo o 5937 zabitých. Medzitým potvrdilo smrť ďalších 162 ľudí, dodala BBC.

Ukrajina o stratách v radoch svojej armády neinformuje. Ukrajinský server Dialog.ua upozornil, že ruské ministerstvo obrany stiahlo z webu armádnej televízie prejav veliteľa výsadkových vojsk, generála Michaila Teplinského, pravdepodobne preto, že sa zmienil o tom, že v bojoch na Ukrajine utrpelo zranenie 8500 výsadkárov. Odhalenie tohto počtu podľa expertov napovedá "kolosálny rozsah ruských strát" v tisícoch zabitých parašutistov. Jeho prejav sa zachoval v archíve.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok