Putinov koniec sa blíži, hovorí bývalý špión. Západ by sa mal pripraviť

ta3 čtk
29.7.2023 13:56

Bývalý agent britskej rozviedky MI6 Christopher Steele sa domnieva, že ruský prezident Vladimir Putin bude do roka odstavený od moci. Steele, ktorý v roku 2016 dodal americkej Demokratickej strane informácie o údajných väzbách kampane vtedajšieho republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na Rusko, to uviedol v rozhovore s britskou televíznou stanicou Sky News.

Putinov koniec sa blíži, hovorí bývalý špión. Západ by sa mal pripraviť
TASR/AP

Špekulácie o Putinovom zdraví

Západ by sa podľa Steelea, ktorý v rokoch 2006 až 2009 viedol odbor MI6 zameraný na Rusko, mal "pripraviť na koniec Putinovej éry". Ten by podľa neho mohol nastať okrem iného v dôsledku atentátu, vzbury či náhleho úmrtia.

Trhliny v Putinovom autokratickom systéme odhalila krátka júnová vzbura žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. O zdravotnom stave ruského prezidenta sa medzitým šíria rôzne špekulácie, vrátane tvrdenia, že má rakovinu.

Steele poznamenal, že presná povaha Putinových zdravotných problémov nie je zrejmá, ale "veľmi dôveryhodné zdroje nám hovoria, že je už nejaký čas chorý". To podľa bývalého agenta zvyšuje pravdepodobnosť Putinovho náhleho úmrtia. Podľa Steelea by na Putina tiež mohol byť spáchaný atentát vnútornými zložkami v Rusku alebo zvonku. Taký scenár označuje za najhorší pre Západ, pretože by sa následky takéhoto vývoja veľmi ťažko predvídali a pravdepodobne by pred stanovením Putinovho nástupcu došlo ku krviprelievaniu medzi rôznymi mocenskými štruktúrami v Rusku.

Pomýlil sa

V prípade atentátu by šancu na získanie prezidentskej funkcie podľa Steelea mal šéf ruskej tajnej služby FSB Alexander Bortnikov. Putin sa vlani vo februári pri začatí invázie na Ukrajinu domnieval, že Rusko rýchlo zvíťazí, ale zmýlil sa. Jeho ambície dobyť celú Ukrajinu sa nenaplnili a boje pokračujú, napriek mnohým mŕtvym a demoralizovaným vojakom, píše Sky News.

Steele tvrdí, že pomalý postup ukrajinskej protiofenzívy možno poskytol Putinovi určitý "priestor na oddych", ale že nepokoj ohľadnom vojny a silnejúce dopady západných sankcií na ruskú ekonomiku a oligarchov by mohli byť kľúčové.

Ako najpravdepodobnejší scenár Steele označuje násilné zvrhnutie Putina, prípadne jeho zabitie, nasledované nástupom mocného predstaviteľa bezpečnostného aparátu alebo oligarchu - "avšak takého, ktorý sa od vojny dištancuje a bude pripravený rokovať o jej skutočnom ukončení so Západom."

Za ďalších možných Putinových nástupcov Steele označil gubernátora Tulskej oblasti Alexeja Ďumina, oligarchu Igora Sečina, ktorý býva označovaný za šedú eminenciu Kremľa a prezývajú ho Darth Vader podľa zloducha z Hviezdnych vojen, a bývalého ruského predsedu vlády Viktora.

Hoci by takýto scenár podľa Steelea mohol urýchliť vojnu na Ukrajine, mohlo by sa aj stať, že sa k moci v Rusku dostanú nacionalisti z bezpečnostných zložiek, ktorí stratili dôveru v Putina, ale ktorí budú chcieť vo vojne pokračovať.

Potenciálna úniková cesta

Sedemdesiatročný Putin by sa tiež mohol rozhodnúť, že po mnohých rokoch vo funkcii skončí pred prezidentskými voľbami plánovanými na marec budúceho roka. Steele tvrdí, že voľby Putinovi otvárajú "potenciálnu únikovú cestu" a že by ako nástupca mohol podporiť syna tajomníka bezpečnostnej rady Dmitrija Patruševa, alebo Ďumina. To by podľa bývalého britského agenta situáciu na Ukrajine zrejme nezmenilo, "ale Západ by aspoň čelil ruskému vodcovi, ktorý sa nepreukázal ako nedôveryhodný, ako klamár a ktorý nie je obvinený z vojnových zločinov". V rámci dohody o odstúpení by Putin mohol požiadať o imunitu pre seba a svoju rodinu, uviedol Steele.

Za nepravdepodobný, ale predstaviteľný scenár Steele považuje sprisahanie ruských armádnych veliteľov, ktorí sú "rozčarovaní zo strát a neúspechov na Ukrajine". To by podľa Steelea mohlo viesť k prechodnému režimu na čele s generálom Sergejom Surovikinom.

Za ďalší veľmi nepravdepodobný vývoj Steele pokladá možné zvrhnutie Putina Prigožinom alebo demokratické povstanie stúpencov väzneného opozičníka Alexeja Navaľného. Demokratická revolúcia by podľa Steelea bola "veľmi nepredvídateľná a mohla by krátkodobo viesť ku krviprelievaniu", hoci by pre Ukrajinu a Západ bolo jednoznačne priaznivejšie, ak by sa k moci v Rusku dostali stúpenci demokracie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok