Nigerská armáda oznámila, že zvrhla prezidenta a uzatvorila hranice

27.7.2023 07:30

Nigerská armáda v noci na štvrtok oznámila, že zvrhla tamojšieho prezidenta Mohameda Bazouma i vládu. Následne pozastavila činnosť všetkých inštitúcií v krajine a uzatvorila aj hranice. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, čo prezidentská garda (PG) Bazouma zadržala. Informovali agentúry AFP a DPA.

O zvrhnutí prezidenta a vlády informoval v prejave v štátnej televízii armádny veliteľ Amadou Abdramane. Uviedol, že "obranné a bezpečnostné zložky sa rozhodli ukončiť Bazoumov režim". Armáda dodala, že pozastavila činnosť všetkých štátnych inštitúcií, uzatvorila hranice a zaviedla zákaz vychádzania.

Odmietli prepustiť prezidenta

O pokuse o prevrat v Nigeri už v stredu popoludní informovalo  Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS). Skupina príslušníkov PG totiž zablokovala prístup do prezidentovej rezidencie a kancelárií a po neúspešnom vyjednávaní "odmietla prezidenta prepustiť".

Podporu Bazoumovi vyjadrili viacerí svetoví lídri vrátane amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa či poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana. Zároveň vyzvali na Bazoumove "okamžité prepustenie".

Bazoum bol za prezidenta zvolený v roku 2021. Krátko pred nástupom do úradu - v noci z 30. na 31. marca 2021 - sa v blízkosti prezidentského úradu ozvala silná streľba. 

Vláda vtedy oznámila, že zatkla niekoľko osôb a má situáciu pod kontrolou. Incident označila za pokus o štátny prevrat. Prezident následne urobil čistky vo svojej ochranke, ktorá je spolu s PG zodpovedná za zaisťovanie bezpečnosti v prezidentskom paláci. Urobil tak v nádeji, že sa tak vyhne ďalším nepokojom.

Niger je kľúčový partner Francúzska

Niger je jedným z kľúčových partnerov Francúzska v regióne Sahel, ktorý sužuje džihádistické násilie. História tejto rozsiahlej, chudobnej, púštnej krajiny je pretkaná štátnymi prevratmi - od získania nezávislosti tejto bývalej francúzskej kolónie v roku 1960 sa tu uskutočnili štyri prevraty a viaceré pokusy o puč.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok