Muničný sklad na Kryme vybuchuje už vyše 24 hodín, Rusko stále neoznámilo príčinu

ta3 ČTK
20.7.2023 14:38

Munícia v sklade vojenskej základne na východe Ruskom anektovaného ukrajinského polostrova Krymu, v ktorom v stredu vypukol požiar, ďalej vybuchuje, a to už dlhšie ako 24 hodín. Upozornil na to ruský server Meduza, ktorý pôsobí v lotyšskom exile.

Muničný sklad na Kryme vybuchuje už vyše 24 hodín, Rusko stále neoznámilo príčinu
TASR/AP

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie podľa agentúry Interfax uviedlo, že munícia už nevybuchuje tak často ako predtým a že sa situácia v postihnutom okrese začína stabilizovať. 

Príčiny požiaru úrady doteraz neoznámili, médiá predpokladajú, že základňu v hlbokom tyle ruských vojsk zasiahli buď riadené strely dodané Ukrajine zo Západu, alebo drony. Kyjev sa tradične zdržal vyjadrenia.

Evakuovali viac ako 2200 ľudí

V niektorých obciach, z ktorých muselo byť v stredu evakuované obyvateľstvo, bolo podľa ministerstva už možné pristúpiť k obhliadke napáchaných škôd a pátraniu po nebezpečných predmetoch, ktoré by mohli explodovať. Úrady evakuovali obyvateľov piatich dedín z okolia vojenskej základne, spolu viac ako 2200 ľudí. Väčšina z nich odišla k príbuzným a známym. Asi 70 ľudí využilo ubytovanie ponúknutého úradmi.

Kvôli požiaru muničného skladu úrady tiež uzavreli niekoľko kilometrov hlavného cestného ťahu po polostrove, ktorý vedie od Krymského mosta do Sevastopoľa. Doprava bola vedená obchádzkami po cestách nižšej kategórie.

Ukrajinský polostrov Krym Rusko anektovalo v roku 2014 v rozpore s medzinárodným právom. Ruskom dosadený šéf správy Krymu Sergej Aksjonov v stredu povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že sa situácia nevymkla kontrole a vráti sa do normálu počas 24 hodín. Putin v reakcii vyhlásil, že "bude nutné ešte vyriešiť príčiny" požiaru, dodala Meduza.

Vypuknutie požiaru na ruskej základni nasledovalo po utorkovom útoku desiatok ukrajinských dronov, ktorý sa protivzdušnej obrane polostrova podľa ruských úradov podarilo odraziť, a pondelňajšiemu poškodeniu cestnej časti Krymského mosta výbuchy, ktoré ruské úrady pripísali ukrajinským diaľkovo ovládaným hladinovým plavidlám. 

Pri útoku prišli o život dvaja ľudia. Aksjonov ohlásil ďalší útok ukrajinského dronu, ktorý podľa gubernátora poškodil štyri budovy v obci na severozápade polostrova. Jeden človek prišiel o život. Poškodený most predstavuje dôležitú tepnu pre zásobovanie ruských vojsk bojujúcich na Ukrajine. 

Turisti rušia rezervácie v hoteloch

Vlaky po moste začali opäť jazdiť niekoľko hodín po útoku, ale cestnú premávku sa podľa Interfaxu podarilo obnoviť po takmer 24 hodinách len v jednom pruhu. Po útoku na most, ktorý otváral osobne prezident Putin ako symbol spojenia Ruska a Krymu, zrušili turisti asi desať percent rezervácií v hoteloch a penziónoch na polostrove.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok