Ruská armáda opäť útočila. Jej cieľmi boli juhoukrajinské prístavy Odesa a Mykolajiv

20.7.2023 07:23

Ruské ozbrojené sily podnikli v noci na štvrtok ďalšie raketové útoky na juhoukrajinské prístavné mestá Odesa a Mykolajiv. Informovala o tom britská stanica BBC.

Letecký poplach bol v noci na štvrtok vyhlásený aj na severe Ukrajiny - v Černihivskej, Sumskej a Charkovskej oblasti - i na juhu: v Odeskej, Chersonskej a Mykolajivskej oblasti.

Podľa prispievateľov na sociálnych sieťach ukrajinská protivzdušná obrana paľbou likvidovala okrem rakiet aj útočné drony. Ukrajinské letectvo neskôr podľa BBC špecifikovalo, že ruská armáda z bombardérov odpaľovala rakety Ch-22. Útočila aj nadzvukovými protilodnými raketami Onyx, ako aj okrídlenými raketami Kalibr a do útokov nasadila aj drony Šáhid.

Vo štvrtok nadránom sa objavili prvé správy o následkoch nočného úderu raketami a dronmi, ktorému boli vystavené prístavné mestá Odesa a Mykolajiv.

Zásah dostalo centrum Odesy, kde okrem iného vypukol požiar na ploche asi 300 metrov štvorcových. Záchranné služby informovali o o dvoch hospitalizovaných zranených.

Odesa a Mykolajiv

Materiálne škody v dôsledku ruských útokov vznikli aj na viacerých miestach v Odeskej oblasti, kde sa ruská armáda zameriavala najmä na objekty infraštruktúry. Primátor Mykolajiva Olexandr Senkevyč informoval o veľkom krátere v centre mesta, rozsiahlom požiari v trojposchodovom dome a siedmich zranených.

Podľa prednostu oblastnej správy Mykolajivskej oblasti Vitalija Kima bolo počas nočných útokov zranených deväť ľudí vrátane piatich detí. Vo svojom predchádzajúcom statuse Kim napísal, že zranené bolo aj dojča, trojročné dieťa a 16-ročný tínedžer. Všetci zranení sú podľa Kima hospitalizovaní. V ďalšom statuse na sociálnych sieťach Kim napísal, že došlo aj k obetiam na životoch, ich počet neuviedol.

Mykolajiv sa nachádza na pobreží Čierneho mora, vo vzdialenosti približne 170 kilometrov od Ruskom anektovaného Krymského polostrova. Odkedy Rusko vo februári 2022 začalo inváziu na Ukrajinu, je Mykolajiv pomerne často terčom útokov ruskej armády.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok