Ako funguje právny štát v členských krajinách EÚ? Eurokomisia zverejnila každoročnú správu

5.7.2023 10:28

V Maďarsku a Poľsku pretrvávajú významné problémy ohrozujúce nezávislosť justičných orgánov, pluralitu médií či efektívny boj proti korupcii a konfliktu záujmov. V každoročnom hodnotení stavu právneho štátu vo všetkých 27 členských krajinách to uviedla Európska komisia. Bližšie informácie priniesla redaktorka zahraničného spravodajstva Eliška Trpíšková.

Bližšie informácie priniesla redaktorka zahraničného spravodajstva Eliška Trpíšková:

Väčšie či menšie nedostatky

Podľa podpredsedníčky komisie Věry Jourovej členské krajiny čiastočne alebo úplne splnili dve tretiny odporúčaní, väčšina štátov však stále vykazuje väčšie či menšie nedostatky. Celkový stav demokracie a právneho štátu v EÚ zostáva na podobnej úrovni ako vlani, povedala.

Rovnako ako v troch predchádzajúcich prípadoch hodnotila komisia štyri oblasti: súdne systémy, boj proti korupcii, pluralitu médií a celkovú kontrolu a vyváženosť inštitúcií. "Nikdy nebudem úplne spokojná, pretože, všeobecne povedané, je tu ešte veľa vecí na zlepšenie," konštatovala Jourová, ktorej tím koordinoval prípravu štvrtej výročnej správy.

Brusel má obavy

Nedostatky sa netýkajú iba Maďarska a Poľska, tieto dve krajiny však podľa komisie vykazujú v spomínaných kapitolách najväčšie medzery. Maďarsko síce prišlo s niektorými reformami v boji s korupciou či stretom záujmov, ktorými exekútíva Únie podmienila uvoľnenie zmrazených peňazí z európskych fondov, neukázalo však ich fungovanie v praxi. Situácia v Poľsku, ktorému komisia zatiaľ tiež blokuje výplatu peňazí z mimoriadneho postpandemického fondu, sa od vlaňajška prakticky nezmenila.

Brusel má obavy, že vlády v oboch krajinách sa snažia obmedzovať nezávislosť justície, neumožňujú efektívne vyšetrovanie korupcie a konfliktu záujmov či obmedzujú práva menšín a mimovládnych organizácií. Napríklad pluralita médií je podľa správy vo veľkom ohrození okrem Poľska a Maďarska aj v Rumunsku a Bulharsku.

Správa je pre členské krajiny nezáväzná, komisii slúži ako východisko pre odporúčanie a dialóg so štátnymi orgánmi. Dokument vznikol na základe kombinácie faktov a toho, ako jednotlivé oblasti právneho štátu vnímajú obyvatelia konkrétnych krajín. Podľa Jourovej sa analýza opiera o údaje od viac ako 500 orgánov, zatiaľ čo pred tromi rokmi ich bolo len 300.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok