Sudca pojednávanie s Kažimírom prerušil. Čítali sa listiny, novinárov vylúčili

4.7.2023 10:21

Hlavné pojednávanie v korupčnej kauze guvernéra Národnej banky Slovenska a exministra financií Petra Kažimíra pokračuje v utorok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku čítaním listinných dôkazov, potvrdila to hovorkyňa súdu Katarína Bednáriková.

Zákaz pre verejnosť

Priblížila, že verejnosť na čítaní listinných dôkazov nie je prítomná. Samosudca Milan Cisarik rozhodol v utorok na základe návrhu obhajoby o jej vylúčení.

Podľa obžaloby Kažimír ešte ako minister financií opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie tzv. vratiek DPH pre viaceré firmy v objeme vyše troch miliónov eur. Imreczemu podľa obžaloby odovzdal úplatok 48.000 eur.

Kažimír nevinný?

Kažimír v pondelok vyhlásil, že je nevinný. Obžalobu považuje za nezákonnú. Tvrdí, že nikdy neovplyvňoval žiadne daňové konanie v prospech a ani v neprospech žiadneho daňovníka. Dodal, že Imreczemu žiadne finančné prostriedky neodovzdal.

Guvernéra NBS opätovne obvinili z prečinu podplácania vlani na jeseň. Predtým mu obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR. V apríli vydal sudca ŠTS trestný rozkaz, ktorým Kažimíra neprávoplatne uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže prokuratúra aj Kažimír podali proti trestnému rozkazu odpor, koná sa hlavné pojednávanie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok