V Ružomberku usmrtili ďalšieho medveďa. Ide o druhého jedinca v priebehu mesiaca

ta3 TASR
27.6.2023 15:08

Zásahový tím v utorok ráno odchytil ďalšieho medveďa, ktorý spôsoboval problémy na mestskom cintoríne v Ružomberku. Za asistencie veterinárneho lekára ho usmrtili. Je to už druhý jedinec tento mesiac. Informoval o tom ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. Konkretizoval, že išlo o približne trojročného samca s hmotnosťou viac ako 70 kilogramov.

V Ružomberku usmrtili ďalšieho medveďa. Ide o druhého jedinca v priebehu mesiaca
TASR/František Iván (ilu)

Podľa Kubáňa bude Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR naďalej monitorovať situáciu na cintorínoch v Ružomberku, v priľahlom Bielom Potoku aj vo Vlkolínci. 

"V spolupráci s odborníkmi plánujeme na cintoríne inštalovať aj elektrické ohradníky. Verím, že opatrenia pomôžu väčšej bezpečnosti a ochrane zdravia i majetku obyvateľov," dodal primátor.

Odchyt a eutanáziu jedinca potvrdili aj z komunikačného odboru ŠOP. Dodali, že v najbližšej dobe nie je plánovaný ďalší odchyt. "Odchytové zariadenie však bude naďalej ponechané na cintoríne a situáciu s medveďmi bude zásahový tím monitorovať," skonštatovali štátni ochranári. Predpokladajú, že situácia na cintoríne sa upokojí.

Ochranári zistili začiatkom júna v areáli ružomberského mestského cintorína pohyb najmenej štyroch medveďov. Lákať ich tam má pravdepodobne prímes bravčového alebo hovädzieho loja vo sviečkach, ktoré konzumovali. 

Zásahový tím lokalitu monitoroval a snažil sa jedince odplašiť. V polovici júna odchytili a usmrtili samca s hmotnosťou 107 kilogramov.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok