Ochranári odchytili medveďa, ktorý vyčíňal na cintoríne v Ružomberku. Následne ho usmrtili

ta3 TASR
14.6.2023 14:07

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR v noci na stredu na cintoríne v Ružomberku odchytil a následne za asistencie veterinára usmrtil jedinca medveďa hnedého. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti.

Ochranári odchytili medveďa, ktorý vyčíňal na cintoríne v Ružomberku. Následne ho usmrtili
Facebook/Polícia - Žilinský kraj

Mal vyše sto kíl

"Išlo o štvorročného samca s hmotnosťou 107 kilogramov," konkretizovala ružomberská radnica. Odchyt jedinca medveďa hnedého, ktorý dlhodobo spôsoboval škody na mestskom cintoríne, ako i jeho usmrtenie potvrdila i manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková. Telo päťročného medveďa podľa nej odovzdali užívateľovi Poľovného revíru Smrekovica.  

 Ochranári zistili v areáli mestského cintorína pohyb najmenej štyroch medveďov. Lákať ich tam má pravdepodobne prímes bravčového alebo hovädzieho loja vo sviečkach. Mesto koncom minulého týždňa informovalo, že medvede na cintoríne a okolí chce zásahový tím nasledujúce dva týždne postupne odchytávať a usmrtiť. 

"Aj napriek použitiu rôznych foriem averznej terapie vo forme plašenia svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi či pyrotechnikou medvede nereagovali a pri stretnutí s človekom nejavili známky plachosti," doplnila Bocková.

Odchyt do zariadenia by nebol vhodný

Prípadný odchyt týchto jedincov a ich umiestnenie do odchovného zariadenia nie je podľa nej vhodné, nakoľko sú navyknuté na voľný život v prírode a nie je možná ich adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí.

Cintorín, ktorý bol doposiaľ prístupný nepretržite, je od 19.00 h do 8.00 h pre verejnosť uzatvorený. Radnica vyzvala obyvateľov, aby tam až do odvolania nezapaľovali sviece.

Témy: Ružomberok
zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok