Päť slovenských miest by malo prísť o pôrodnice. Kam budú musieť rodičky cestovať?

ta3, TASR
19.6.2023 14:19

Až v piatich slovenských mestách by od nového roka mali zatvoriť svoje pôrodnice. V jednej z nich sa v pondelok konalo zhromaždenie proti tomuto kroku. Ak by totiž prešlo, rodičky z odľahlých obcí by museli cestovať približne až hodinu do najbližšej nemocnice.

Päť slovenských miest by malo prísť o pôrodnice. Kam budú musieť rodičky cestovať?
TASR/Radovan Stoklasa

Kráľovský Chlmec

Predstavitelia mesta Kráľovský Chlmec a ďalších samospráv v regiónoch Medzibodrožia a Použia v stredu protestovali proti rušeniu pôrodnice v kráľovskochlmeckej nemocnici. Desiatky starostov a primátorov sa na protestnej akcii predpoludním stretli pred tamojším zdravotníckym zariadením.

Ministerstvom zdravotníctva avizované rušenie pôrodnice v Kráľovskom Chlmci označil primátor mesta Karol Pataky, ktorý je aj podpredsedom Košického samosprávneho kraja, za neakceptovateľné. 

"Na jednej strane preto, lebo tomu nepredchádzala dostatočná konzultácia so samosprávami či župnými orgánmi, a ukončenie pôrodníctva by malo negatívny vplyv na celý región, pričom nemocnica v Kráľovskom Chlmci je zodpovedná za zdravotnú starostlivosť takmer pre 60-tisíc obyvateľov regiónu," uviedol. Pacientky z Kráľovského Chlmca a okolia majú prijímať nemocnice v Trebišove a Michalovciach.

Obmedzovanie lokálne dostupnej základnej zdravotnej starostlivosti podľa Patakyho prináša vážne riziká. "V našom regióne žije veľa občanov maďarskej národnosti a marginalizované rómske komunity, pričom okrem ďalších problémov, ktoré by prinieslo zrušenie pôrodnice, nie je zanedbateľný ani jazyk, ktorým pacientka komunikuje s lekárom pri pôrode," skonštatoval. 

Ťažko je podľa neho aj motivovať mladých ľudí, aby ostali v regióne, keď sa zužuje ponuka lokálne dostupných služieb. Dodal, že samosprávy plánujú aj ďalšie protestné akcie.

Vedenie a správna rada

Proti zatvoreniu pôrodnice, gynekológie a novorodeneckého oddelenia je zásadne aj vedenie a správna rada zdravotníckeho zariadenia. "Vedenie nemocnice sa odvolalo proti oznámeniu Ministerstva zdravotníctva SR o zrušení uvedených oddelení a spolu s KSK a ZMOS bude naďalej rokovať a argumentovať za zachovanie činnosti v stanovených termínoch podľa zákona. Očakávame zachovanie oddelení," uviedla riaditeľka nemocnice Klára Hencelová. 

Poukázala aj na to, že zariadenie má excentrické postavenie v okrese a do nemocníc v Trebišove a Michalovciach je dojazdový čas do 50 - 60 minút a z najvzdialenejších obcí a miest až do 80 minút, a to po cestách 2. a 3. triedy. Pri preprave rodičiek pritom treba počítať aj s možnosťou zatvorenia železničných priecestí.

"Na našom oddelení sa rodí v priemere 360 detí, čo je len o 40 pôrodov menej, ako je spodná hranica. Máme vysoko kvalifikovaných lekárov s viacerými atestáciami, ktorí v tomto odbore pracujú viac ako 20 rokov. Poskytujú zdravotnú starostlivosť na vysoko erudovanej úrovni bez sťažností," konštatovala riaditeľka. 

V nemocnici majú tiež podľa nej vysoké percento cisárskych rezov z dôvodu veľkého množstva rodičiek z marginalizovaných skupín, ktoré nedodržujú liečebné postupy, nechodia na prenatálne poradne a vzniká vysoké riziko mortality matky aj dieťaťa.

Nemocnica - Kráľovský Chlmec TASR - Roman Hanc

Reakcia Palkoviča

Na protesty a výhrady reagoval po zasadaní vlády štátny tajomník MZ SR Michal Palkovič s tým, že pôrodnica v Kráľovskom Chlmci nespĺňa nielen určený limit 400 pôrodov ročne, ale ani ďalšie dve kritériá.

"Nie je tam jednotka intenzívnej starostlivosti pre novorodencov a súčasne tam nemáme zabezpečeného anestéziológa 24 hodín sedem dní v týždni, samozrejme, bavíme sa mimo cisárskych rezov," uviedol pre novinárov.

Konštatoval, že na prvom mieste je bezpečnosť pacientov, tak bola aj nastavovaná optimalizácia siete nemocníc. "Na druhej strane rozumiem otázkam, ktoré majú, lebo asi nie sú dostatočne zodpovedané alebo sa vynárajú v tomto období. Takže, v priebehu nasledujúceho obdobia po dohode aj so županmi SK8 osobne budem robiť výjazdy do každého samosprávneho kraja, do oblastí, kde potrebujú vysvetliť jednotlivé procesy, napríklad aj mapu pacientky, odkiaľ kam má ísť, a naše aktivity, ako to chceme zdeliť," povedal Palkovič.

Revúca

Nemocnica s poliklinikou v Revúcej žiada zachovanie pôrodnice, od Ministerstva zdravotníctva SR chcú dostať výnimku. Petíciu za zachovanie nemocnice v jej doterajšom rozsahu podpísalo takmer 9500 ľudí. Petičné hárky odovzdali Palkovičovi počas rokovania v Revúcej.

Pred revúckou nemocnicou sa zišlo niekoľko desiatok ľudí. Zástupcovia samospráv z okresu Revúca na rokovanie so štátnym tajomníkom MZ priniesli i hárky z petičnej akcie, v rámci ktorej žiadajú zachovanie nemocnice v celom jej doterajšom rozsahu poskytovaných zdravotníckych činností. "Odovzdali sme celkovo 9470 podpisov," priblížil primátor Revúcej Július Buchta.

Vedenie nemocnice, zástupcovia samospráv i Banskobystrického samosprávneho kraja rokovali so štátnym tajomníkom rezortu zdravotníctva viac ako dve hodiny.

"Išlo najmä o to, aby sme zabezpečili nemocnicu ako neoddeliteľnú súčasť tohto regiónu, aby nedošlo k jej zániku, poprípade k obmedzovaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti. To sme prisľúbili s tým, že sme sa zaviazali, že na najbližšom stretnutí budeme vedieť zodpovedať otázky, ktoré sme dostali," priblížil Palkovič. Ako dodal, ďalšie stretnutie by sa malo konať so zástupcami všetkých samosprávnych krajov na prelome mája a júna.

Riaditeľka nemocnice v Revúcej Janette Hrbálová označila rokovanie za konštruktívne. Pre pôrodnicu či pediatricko-neonatologické oddelenie chcú v rámci kategorizácie siete nemocníc získať výnimku a oddelenia zachovať. Obávajú sa, že zrušenie pôrodnice a pediatrie bude v budúcnosti viesť k zániku ďalších oddelení. 

"Po určitom čase nemocnica pôjde dole vodou, nebudeme vedieť vychovať žiadneho špecialistu, nebude tu jednodňová chirurgia. Nedostaneme tu žiadneho lekára, nemocnica nebude atraktívna, aby niekto prišiel," dodala Hrbálová. Pacientky z Revúcej majú prijímať nemocnice v Rožňave a Rimavskej Sobote.  

Revúca TASR - Lukáš Mužla
Strana 2 / 2

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok