Summit NATO priblíži Ukrajinu k Aliancii. Dostane však pozvánku?

ta3 ČTK
16.6.2023 15:41

Krajiny Severoatlantickej aliancie by sa na nadchádzajúcom summite mali zhodnúť na spôsobe, ako priblížiť Ukrajinu k NATO. Priamu pozvánku síce Kyjev nedostane, jeho pozícia sa však posunie smerom k postaveniu členských štátov.

Po rokovaní aliančných ministrov obrany to v Bruseli novinárom povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zástupcovia vlád dnes podľa neho tiež schválili zvýšenie národných cieľov pre zásoby munície. Šéf Aliancie však tiež pripustil, že ministri nedokázali zhodnúť na nových regionálnych obranných plánoch, ktoré mali byť prvými od konca studenej vojny.

"Som presvedčený, že nájdeme dobré riešenie, ako posunúť Ukrajinu bližšie k NATO," povedal po dvojdňových rokovaniach s ministrami Stoltenberg. Aliancia podľa neho pracuje na vytvorení Rady NATO-Ukrajina, v rámci ktorej sa postavenie štátu napadnutého Ruskom priblíži pozíciám členských krajín. Ukrajina má záujem o plnoprávne členstvo v Aliancii, o ktoré požiadala vlani v septembri, a opakovane to zdôrazňuje. Riešenie, ktoré Kyjevu za necelý mesiac krajiny NATO na summite v Litve ponúknu miesto plného členstva, má pritom precedens.

V roku 2002 na summite v Ríme Aliancia rozhodla o zriadení Rady NATO-Rusko, na ktorej rokovaniach o otázkach spoločného záujmu mala Moskva postavenie rovnaké ako každá aliančná krajina. 

Spolupráca po nelegálnej ruskej anexii ukrajinského Krymu zamrzla, rada sa ale od apríla 2014 zišla ešte jedenásťkrát, naposledy v januári 2022, uvádza Aliancia. Po ruskej invázii do susednej krajiny vlani vo februári rozhodol v júni summit Aliancie v Madride, že Rusko už nemôže byť chápané ako partner.

Zástupcovia aliančných krajín v Bruseli prisľúbili nové dodávky zbraní a munície pre ukrajinskú protiofenzívu. Podľa nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa sa však dá hovoriť aj o pokroku v otázke budúceho členstva Ukrajiny, ku ktorého načasovaniu zatiaľ štáty nemajú jednotný prístup.

Ministri sa podľa Stoltenberga po rokovaní so zástupcami zbrojného priemyslu zhodli na tom, že navýšia ciele pre zásoby bojovo využiteľnej munície v jednotlivých štátoch. Tie významne poklesli v súvislosti s už dlhšie ako rok trvajúcim zásobovaním Ukrajiny. Stoltenberg v súvislosti s tým chce na júlovom summite vo Vilniuse navrhnúť, aby súčasný záväzok dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP) na obranu nebol stropom, ale minimálnym prahom obranných výdavkov členských krajín.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok