Poslanci nevyslovili dôveru Ódorovej vláde. Premiéra výsledok hlasovania neprekvapil

15.6.2023 11:42

Úradnícka vláda slovenského premiéra Ľudovíta Ódora vo štvrtok podľa očakávania nezískala dôveru snemovne. Za hlasovalo 34 poslancov zo 136 prítomných, proti bolo 43 poslancov, 54 sa zdržali a piati nehlasovali. Prezidentka Zuzana Čaputová by v súlade s ústavou mala kabinet odvolať a ponechať ho v úrade s obmedzenými právomocami.

Reakcie poslancov

Poslancom Sme rodina chýbala v programovom vyhlásení vlády (PVV) väčšia adresnosť v rámci sociálnej sféry. Predseda parlamentu a hnutia Boris Kollár to uviedol po štvrtkovom hlasovaní o dôvere vláde, v ktorom sa poslanci Sme rodina zdržali. "(Dokument) bol všeobecný a nebol konkrétny, to nám tam prekážalo," zdôvodnil.

Ak by výsledok hlasovania záležal iba od klubu Sme rodina, hlasoval by podľa Kollára za. Dopredu však bolo podľa neho jasné, že programové vyhlásenie neprejde.

Považuje za správne, že vláda bude mať vzhľadom na nezískanú dôveru v parlamente obmedzené kompetencie v zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. "Toto od tejto vlády neočakávame. Skôr by sme očakávali, aby toto vôbec nerobila. Nemá na to kompetenciu. Chceme, aby o všetkom rozhodoval výbor Národnej rady SR," dodal.

Kollár nemá výhrady voči žiadnemu z ministrov. Neprekáža mu teda, že parlament ich nebude môcť odvolávať. Nevylúčil podporu vládnych návrhov v parlamente. Šéf parlamentu tiež pozitívne zhodnotil, že premiér aj s členmi vlády počas rozpravy k programovému vyhláseniu sedeli v pléne.


 Poslanci parlamentu nevyslovením dôvery vláde Ľudovíta Ódora sledovali podľa predsedu mimoparlamentnej strany Demokrati Eduarda Hegera svoj vlastný záujem.

"Dalo sa čakať, že sebeckí politici nepodporia vládu Ľudovíta Ódora, aj keď jej úspech je dôležitý pre Slovensko," zdôraznil s tým, že nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Demokrati dali vláde dôveru.

Heger tvrdí, že nemajú dôvod hádzať vláde odborníkov polená pod nohy. "Držíme Ľudovítovi Ódorovi palce, aby uniesol ťarchu vládnutia bez dôvery - viem, aké to je," podotkol. Vláda Ľudovíta Ódora vo štvrtok nezískala dôveru parlamentu. Poslanci Národnej rady SR odmietli jej programové vyhlásenie.


Predseda SaS Richard Sulík považuje nevyslovenie dôvery vláde parlamentom za politickú chybu. Zdôraznil, že poslanecký klub SaS vládu podporil.

"Národná rada sa teraz zbavila akéhokoľvek dosahu na vládu. Všetko prenechala pani prezidentke. Ja tomuto postoju nerozumiem," zdôraznil šéf liberálov.

Aj keď nebolo schválené programové vyhlásenie vlády, Sulík vychádza z toho, že vláda sa ním bude riadiť. "Pokiaľ sa budú držať programového vyhlásenia, i keď neschváleného, tak môžu rátať s našou podporou," deklaroval.


Vláde Ľudovíta Ódora stačí aj obmedzený mandát. "Dôvera tejto vláde sa preceňovala. Na to, čo tu majú štyri alebo päť mesiacov robiť, im stačí aj obmedzený mandát," uviedol líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini v reakcii na neschválenie programového vyhlásenia vlády.

Výsledok hlasovania ho neprekvapil. "Vláda Ódora získala podľa očakávania len toľko hlasov, koľko získala. Myslím si, že to bolo dopredu všetkým jasné," podotkol.

Pellegrini zároveň predpokladá, že prezidentka Zuzana Čaputová kabinet poverí, aby pokračoval v riadení krajiny s obmedzeným mandátom až do predčasných parlamentných volieb.

Premiéra Ľudovíta Ódora výsledok hlasovania o dôvere v Národnej rade (NR) SR neprekvapil. Ako uviedol, napriek neschváleniu programového vyhlásenia vlády sa ho kabinet bude snažiť napĺňať aj s obmedzenými kompetenciami.

"Vláda už nebude mať plné kompetencie a my sa musíme pripraviť na to, že mnohé rozhodnutia budeme musieť konzultovať s prezidentkou," skonštatoval Ódor. Ako pripomenul, mnohé úkony sa predĺžia a niektoré veci nebudú možné.

PVV nazval cestovnou mapou vlády do konca volieb. "Všetko, čo sme sľúbili, sa budeme snažiť aj dodržať," potvrdil. Vláda Ľudovíta Ódora vo štvrtok nezískala dôveru parlamentu. Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok odmietli jej programové vyhlásenie.

Málo konkrétnych riešení

 Vládu podporili len poslanci za SaS, nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera a Tomáš Valášek. Zdržali sa Sme rodina, OĽANO aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Proti hlasovali len poslanci Smeru-SD a niekoľkí nezaradení.

Ódor počas diskusie o programovom vyhlásení vlády (PVV) poslancov požiadal o dôveru a predstavil základné priority programu. Deklaroval, že jeho kabinet má ambíciu priniesť pokoj aj kultivovanú politickú diskusiu. Aktuálne podľa jeho slov treba zabezpečiť riadny chod štátu, prípravu a implementáciu opatrení na pomoc obyvateľom s infláciou, ale aj riešiť štátne financie.

Viacerí poslanci vládnemu programu vyčítali, že obsahuje len málo konkrétnych riešení. Smeru-SD chýbalo aj zhodnotenie aktuálneho stavu v SR. Naopak, SaS či nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera dopredu avizovali podporu vláde. Sme rodina sa plánovala pri hlasovaní o dôvere zdržať.

Diskusia o vládnom programe trvala dva dni, vystúpili v rámci nej viacerí poslanci, viackrát sa vyjadril aj premiér a niektorí ministri. Zákonodarcovia sa zapájali aj faktickými poznámkami.

Vláda predstúpila pred parlament so svojím programom v utorok (13. 6.). Kabinet odborníkov vystriedal exekutívu Eduarda Hegera, ktorá v decembri minulého roka stratila dôveru parlamentu a vládla s dočasným poverením prezidentky Zuzany Čaputovej. Poverenie jej prezidentka odobrala v máji a vymenovala Ódorovu vládu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok