Výbuch alebo ostreľovanie? Nórski seizmológovia zaznamenali v čase zničenia priehrady explóziu

ta3 ČTK
9.6.2023 13:57

Nórski seizmológovia v čase, keď bola zničená Kachovská priehrada, zaznamenali v danej oblasti výbuch, uviedol server BBC News vo svojom ruskojazyčnom vydaní. Zo zničenie priehrady, ktoré spôsobilo ničivé záplavy na juhu Ukrajiny, sa vzájomne obvinili Kyjev a Moskva.

Výbuch alebo ostreľovanie? Nórski seizmológovia zaznamenali v čase zničenia priehrady explóziu
TASR/AP

Zatiaľ čo Kyjev tvrdí, že ruské sily spôsobili na priehrade výbuch, Moskva uvádza, že ukrajinské sily priehradu ostreľovali. Areál od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu okupujú ruské sily.

Výbuch v oblasti priehrady zaznamenali odborníci z nórskeho centra NORSAR, ktoré sa zaoberá seizmologickou aktivitou, v utorok o 2:54 ráno miestneho času. Tento čas aj uvedené súradnice zodpovedajú správam v médiách o zničení priehrady.

Ukrajinské úrady bezprostredne po pretrhnutí priehrady informovali, že ju ruské sily vyhodili do povetria. Podľa ukrajinskej spoločnosti Ukrhidroenerho výbuch nastal priamo v strojovni. Ruská okupačná správa naopak zo začiatku popierala, že by sa v oblasti priehrady dialo niečo mimoriadne. Neskôr ruskí predstavitelia prišli s niekoľkými vysvetleniami. Podľa jedného z nich ukrajinské sily údajne priehradu počas niekoľkých mesiacov tak dlho ostreľovali, až sa pretrhla. Podľa druhého, ktorého sa drží aj ruská štátna tlačová agentúra TASS, Ukrajina zasiahla priehradu počas raketového útoku.

Agentúra AP vo štvrtok zverejnila zábery urobené deň po pretrhnutí priehrady s tým, že nepodporujú ruskú verziu o príčinách zničenia vodného diela. Napriek tomu, že väčšina areálu priehrady je zatopená, zvyšky budov, ktoré v ňom sú vidieť, nenesú žiadne známky typické pre ostreľovanie ako ožehnutú fasádu alebo zjazvenie od črepín, podotkla AP. Ukrajinská tajná služba SBU tiež  zverejnila údajné odpočúvanie telefonátu dvoch Rusov, ktorí hovoria o tom, že za útokom na priehradu stoja ruské sily.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok