Kyjev vyvracia špekulácie: Keď začne protiofenzíva, všetkým to bude jasné

TA3 ČTK
7.6.2023 21:19

Ukrajina ešte plánovanú a napäto očakávanú protiofenzívu nezačala, až sa tak stane, bude to všetkým zrejmé, povedal agentúre Reuters tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov. Rusi si vraj podľa neho pletú lokálne ukrajinské postupy na niektorých úsekoch frontu so začatím väčšej operácie.

Kyjev vyvracia špekulácie: Keď začne protiofenzíva, všetkým to bude jasné
TASR/AP

Poprel tak tvrdenie ruskej strany, že Ukrajina už do protiútoku prešla. "Nič z toho nie je pravda. Naša armáda rozhodne, kedy to všetko začne," povedal v rozhovore Danilov. "Keď protiofenzívu spustíme, všetci o tom budú vedieť, uvidia to," dodal. Ukrajina už niekoľko mesiacov hovorí o protiofenzíve s cieľom získať späť územie na juhu a východe krajiny, ktoré od februára minulého okupujú ruské vojská.

Na sociálnych sieťach sa začali objavovať neoverené správy ruských vojenských blogerov o silnejúcich bojoch na fronte v Záporožskej oblasti a kolónach ukrajinskej vojenskej techniky pri meste Huljajpole, ktoré sa nachádza blízko frontovej línie.

Ruské ministerstvo obrany už v noci na pondelok tvrdilo, že protiútok začal a ruskí vojaci ho odrazili, Moskva spomínala stovky z boja vyradených ukrajinských bojovníkov. Kyjev to poprel a uviedol, že sa Moskva podobnými vyjadreniami snaží odviesť pozornosť od bojov v oblasti Bachmutu, kde podľa neho ruské sily zaznamenávajú neúspechy.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová na telegrame napísala, že ukrajinskí vojaci prešli pri Bachmute z obrany do útoku a za uplynulý deň na rôznych miestach postúpili o 200 až 1100 metrov.

Podľa Danilova niet pochýb o tom, že hrádzu Kachovskej priehrady zničilo Rusko, pretože vodné dielo bolo pod jeho okupáciou prakticky od začiatku invázie. Z Kyjeva už pred mesiacmi zaznelo, že Rusi priehradu zamínovali. Ruská okupačná správa naopak vyhlasovala, že útok na priehradu plánuje Kyjev. 

Po jej pretrhnutí Ukrajinci obvinili Rusov, že ju vyhodili do povetria, aby zabránili ukrajinským jednotkám prekročiť rieku Dneper a zaútočiť. Rusko naopak viní z deštrukcie ukrajinskej sily. "Verili, že budeme postupovať týmto smerom. Ich akcie nepovedú k výsledkom, ktoré si želajú," uviedol Danilov. Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné v podmienkach vojny bezprostredne nezávisle overiť.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok