Ukrajinský veliteľ tvrdí, že Rusi strácajú svoje pozície pri Bachmute. Zverejnil aj zábery, ktoré to potvrdzujú

ta3 TASR
7.6.2023 10:19

Ruské vojská ďalej strácajú pozície pri meste Bachmut v Donbase na východe krajiny, kde ukrajinské jednotky postupujú na krídlach, uviedol na sociálnej sieti Telegram veliteľ ukrajinských pozemných síl Oleksandr Syrskyj.

Ukrajinský veliteľ tvrdí, že Rusi strácajú svoje pozície pri Bachmute. Zverejnil aj zábery, ktoré to potvrdzujú
TASR/AP

Generál svoje tvrdenie podľa denníka Ukrajinska pravda podporil aj zverejnením záberov z bojovej akcie 3. údernej brigády. Ukrajinské útoky severne a juhozápadne od Bachmutu hlásia aj analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

"Úsek frontu pri Bachmute. (Ukrajinské) obranné sily pokračujú v postupe na krídlach, nepriateľ stráca pozície pri Bachmute," napísal Syrskyj.

Ukrajinci postúpili podľa ISW aj pri obci Kliščijivka, asi sedem kilometrov juhozápadne od Bachmutu. Ovládli tiež výšiny pri ceste E-40 medzi Bachmutom a Slovjanskom. Analytici tiež pripomenuli Prigožinovo tvrdenie, že ruské vojská stratili bližšie neupresnené pozície pri obci Rozdolivka, ležiacej 18 kilometrov severovýchodne od Bachmutu.

ISW s odvolaním sa na ruské zdroje uvádza, že ukrajinské sily prenikli do obce Berchivka, ležiacej asi šesť kilometrov severne od Bachmutu, kde pokračuje boj o ovládnutie obce, ktorú ruskí žoldnieri z Wagnerovej skupiny podľa svojho vodcu Jevgenija Prigožina dobyli vo februári.


Tretia úderná brigáda, z akcie ktorej zverejnil Syrskyj zábery, podľa dostupných informácií vznikla vlani v novembri, pôvodne z veteránov pluku Azov, ako vysoko mobilná, dobre vyzbrojená a vycvičená sila schopná nasadenia ako v obranných, tak útočných operáciách.

Od januára bola nasadená pri Bachmute, ktorý od minulého leta bol miestom jednej z najurputnejších a najkrvavejších bitiek vojny Ruska proti Ukrajine. Zatiaľ čo Rusi minulý mesiac ohlásili dobytie Bachmutu, Ukrajinci tvrdia, že sa z mesta úplne nestiahli.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok