Ústavný súd sa postavil na stranu Rómov, ktorých v roku 2009 šikanovali policajti

ta3/TASR
2.6.2023 15:45

Deväť mužov a jednu ženu Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania.

Ústavný súd sa postavil na stranu Rómov, ktorých v roku 2009 šikanovali policajti
TASR/František Iván

ÚS zároveň informoval, že pre účely zodpovedania otázky, či konajúce súdy pri napĺňaní pozitívneho záväzku štátu viesť účinné vyšetrovanie, dodržali jeho stanovené parametre, sa podrobne oboznámil jednak s obsahom odôvodnení oboch rozhodnutí všeobecných súdov a preskúmal celý obsah spisového materiálu v trestnej veci. 

Poukázal pritom, že Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), na ktorý sa sťažovatelia taktiež obrátili, konštatoval porušenie práva na účinné vyšetrovanie iba na základe porušenia promptnosti vyšetrovania. Predchádzajúci rozsudok ESĽP tak podľa ÚS neznamenal vyčerpanie predmetu konania pred ÚS.

Prípad sa viaže na udalosti z 21. marca 2009. Šesť rómskych chlapcov z košického sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice - Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne. Podľa medializovaného videozáznamu policajti chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy, pričom ich komentáre sa týkali aj rómskeho pôvodu chlapcov.

Deväť mužov a jednu ženu Generálna prokuratúra (GP) SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania. Podľa verdiktu prvostupňového súdu však nebolo preukázané, že obžalovaní sa dopustili trestnej činnosti.

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok