Ústavný súd sa postavil na stranu Rómov, ktorých v roku 2009 šikanovali policajti

ta3/TASR
2.6.2023 15:45

Deväť mužov a jednu ženu Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania.

Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s kauzou šikanovania rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach z marca 2009 uviedol, že výsledky preskúmania potvrdili opodstatnenosť tvrdení dnes už dospelých sťažovateľov. "ÚS zistil bezprecedentné a extrémne porušenie požiadavky promptnosti konania zo strany prvostupňového súdu a nedostatky v efektivite vyšetrovania na oboch všeobecných súdoch," konštatoval ÚS v piatkovej tlačovej správe.

V rozhodnutí z 22. mája ÚS zrušil oslobodzujúci rozsudok pre desať policajtov a vec vrátil Okresnému súdu (OS) Košice II na ďalšie konanie. Zároveň rozhodol o porušení práv sťažovateľov spojených so zákazom mučenia a krutého zaobchádzania a diskriminácie na rasovom základe. Zrušenie sa týka rozsudku OS Košice II zo 4. decembra 2019, ako aj uznesenia odvolacieho Krajského súdu v Košiciach z 11. decembra 2020, ktorý rozsudok OS potvrdil.

ÚS v piatok konštatoval, že "pri vyšetrovaní trestnej činnosti, zasahujúcej do špecifických základných práv, prostriedky trestného práva sú (majú byť) skutočne nástrojom samotnej ochrany základných práv poškodených"

Podstatou zistených defektov súdnej etapy konania je podľa ÚS neregulárna aplikácia zásady voľného hodnotenia dôkazov. "Zistené nedostatky vo svojom súhrne a intenzite viedli ÚS k záveru o porušení práva sťažovateľov na účinné vyšetrovanie, kde súčasne ÚS konštatoval, že právne závery rozhodnutí všeobecných súdov boli ustálené ústavne nekonformným spôsobom, v dôsledku čoho odôvodnenie namietaných rozhodnutí neposkytuje dostatok relevantných dôvodov na súdmi prijatý záver o oslobodení obžalovaných spod obžaloby," uviedol.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok