ROZHOVOR: Je to trápne a veľká hanba, uviedol exminister obrany USA o úniku dokumentov z Pentagónu

ta3
1.6.2023 13:55

Hosťom exkluzívneho rozhovoru bol 27. minister obrany USA Mark T. Esper. Zároveň je bývalý dôstojník americkej armády. Necelé dva roky pôsobil pod exprezidentom Donaldom Trumpom, ktorý ho neslávne vyhodil cez sociálnu sieť Twitter.

ROZHOVOR: Je to trápne a veľká hanba, uviedol exminister obrany USA o úniku dokumentov z Pentagónu
Profimedia

Váš vzťah s Donaldom Trumpom ste označili za búrlivý. Pracovali ste pod ním  mesiacov. Ktoré momenty boli tie najbúrlivejšie?

Ako spomínam vo svojej autobiografii, búrlivým a verejným sa to stalo 1. júna 2020, keď chcel prezident nasadiť aktívne armádne jednotky do mesta Washington D.C., aby potlačil protesty. Rok pred tým k tomuto viedlo dlhé napätie. V tomto momente sa mnoho vecí stalo pre verejnosť viditeľnejšími. Do novembra 2020 narástli aj naše nezhody.

Je pravda, že vás vyhodil cez Twitter?

Áno, v jednu novembrovú noc.

Voľby v USA

Budúci rok budú v USA prezidentské voľby. V prieskumoch zatiaľ vedie Donald Trump. Kto má podľa vás najväčšiu šancu na nominantov?

Nechcem tam vidieť Donalda Trumpa. Dúfam, že nebude nominantom. Nehodí sa na tú pozíciu. Máme novú generáciu republikánov, ktorí budú naďalej propagovať základnú republikánsku ideu, do ktorej spadajú nižšie dane, menšia regulácia, konzervatívni sudcovia. Okrem toho si myslím, že umožnia nárast republikánskej strany. To sa Trumpovi nedarilo. A najmä budú schopní vyhrať voľby, čo je kritické, pokiaľ chcú vládnuť a implementovať svoju filozofiu. Prvú debatu na strane republikánov uvidíme až v auguste. Voľby zase až v auguste 2024. Čaká nás teda dlhá cesta.

Koho myslíte označením nová generácia. Je to Ron DeSantis?

Myslím si, že všetci kandidáti, ktorých teraz máme, patria do novej generácie. Nemám medzi nimi žiadneho obľúbenca. Dôležité však je, že novú generáciu potrebujeme na oboch stranách, nie len pri republikánoch. Sme v čase, keď potrebujeme mladých lídrov, ktorí dokážu posunúť krajinu dopredu.

Vo svojom paneli na GLOBSECU ste uviedli, že Donald Trump sa nehodí na pozíciu prezidenta. Prečo si to myslíte?

Každý líder hocijakej krajiny ju musí považovať za prioritu. On však myslí viac na seba. Taktiež musí byť líder schopný osloviť aj druhú stranu a pracovať s ňou na vyriešení problémov. Taktiež by mal mať integritu – byť úprimný a hovoriť pravdu. Práve kvôli týmto požiadavkám si myslím, že to nie je pozícia pre Trumpa. Nemyslím si, že by USA mali opustiť NATO či stiahnuť vojakov z Japonska či Kórei. Líšime sa teda i v názoroch na tieto otázky.

Vojna na Ukrajine

Ako veľmi ovplyvní podľa vás vojna na Ukrajine predvolebné debaty v USA?

Veľmi. V USA je momentálne jeden problém, ktorý zjednocuje demokratov s republikánmi, a tým je ohrozenie zo strany Číny. Podpora Ukrajiny bola pred rokom rovnako podporovaná na oboch stranách. Avšak teraz je už menej republikánov, ktorí túto podporu zastávajú. Nemyslím republikánskych lídrov, ale skôr voličov. Obávam sa že to tak bude pokračovať podľa toho, ako sa vyvinie situácia na Ukrajine a ako dopadnú republikánske voľby. Teraz máme istý počet kandidátov, ktorí podporujú pomoc pre Ukrajinu. Donald Trump to však odmieta a DeSantis sa zatiaľ nevyjadril jasne. Preto si myslím, že to bude jedna z hlavných otázok pri predvolebných debatách. A samozrejme, ešte väčšou otázkou bude, ako by sa daní kandidáti vysporiadali s Ruskom ako takým.

Čo by ste spravili v spojení s vojnou na Ukrajine, ak by ste boli aj teraz ministrom obrany?

Presadzoval by som, aby sme zrýchlili dodávku zbraní a systémov, ktoré Ukrajina potrebuje. Bidenova administratíva odviedla podľa mňa dobrú prácu v spojení sa s inými krajinami a v spolupráci s nimi pri sankciách pre Rusko. Pri dodávke potrebného materiálu sme však boli veľmi pomalí. Ak by sme im dodali tieto zbrane vtedy, keď si ich vypýtali, vedeli by ich lepšie využiť. Dali sme im tak akurát na to, aby neprehrali, no nie dostatočne veľa na to, aby zvíťazili. To považujem za veľkú chybu.

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu

globsec ta3
Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok