V Krasnodarskom kraji horela ropná rafinéria, Belgorodská oblasť hlási ostreľovanie

ta3 ČTK TASR
31.5.2023 06:55

V ropnej rafinérii v ruskom Krasnodarskom kraji vypukol požiar, ktorý podľa predbežných informácií ruských úradov spôsobili bezpilotné lietadlá. Na sociálnej sieti Telegram to oznámil krasnodarský gubernátor Veniamin Kondraťjev. Ostreľovanie ruského mesta Šebekino v noci na stredu oznámil medzitým šéf Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov, podľa agentúry Reuters je to už tretíkrát tento týždeň.

"Nie sú žiadne obete," napísal na Telegrame Kondraťjev. Plamene sa rozšírili v areáli rafinérie Afipskij v obci Neftěkačka neďaleko Krasnodaru. Gubernátor skoro ráno oznámil, že hasiči požiar zlikvidovali. Rafinéria Afipskij sa nachádza ďaleko od ukrajinského územia - ďalej ako susedný podnik na spracovanie ropy Ilskij, ktorý napadli drony v minulých týždňoch, poznamenala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. Pripomenula tiež, že minulý týždeň médiá informovali o dolete dronov do Krasnodaru, z ktorého je to k najbližšej časti frontovej línie približne 300 kilometrov.

Gladkov na telegrame uviedol, že sa pod paľbou opäť ocitlo pohraničné ruské mesto Šebekino. "Situácia v Šebekine sa zhoršuje. V noci, presnejšie o 03:15 (02:15 SELČ) bol na mesto podniknutý masívny úder," napísal gubernátor neskôr na Telegrame, kde informoval o štyroch zranených. Pôvodne hovoril o jednom poranení.

Ani jeden z regionálnych šéfov nehovoril o pôvodcovi útokov, podľa Gladkovho škody v Šebekine na obytných domoch, škole alebo administratívnych budovách spôsobili strely z raketometu Grad. Gubernátor podľa agentúry Reuters už v pondelok a v sobotu informoval o ostreľovaní pohraničnej oblasti vrátane Šebekina. Podobné informácie jednotlivých strán konfliktu nemožno bezprostredne nezávisle overiť.

Krasnodarský kraj susedí s anektovaným Krymským polostrovom a Belgorodská oblasť leží na hraniciach okrem iného s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblasťou. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu vlani vo februári, Ukrajinci invázne vojská z viacerých miest vytlačili a očakáva sa ich protiofenzíva s cieľom dobyť zvyšok okupovaných oblastí. V posledných týždňoch sa stupňujú útoky na ruskom území, ku ktorým sa však Kyjev oficiálne nehlási. Niekoľko dronov v utorok útočilo aj v Moskve.

Rusko zároveň v noci na utorok už tretí deň v rade podniklo masívny vzdušný úder na ukrajinské hlavné mesto. Ukrajinské mestá v tyle zažili v noci na stredu vzácnu noc bez ruských raketových a dronových úderov, poznamenala BBC.

Dron padol aj na druhú rafinériu, tvrdí Rusko

Dron sa v stredu zrútil už na druhú ropnú rafinériu v Krasnodarskom kraji v južnom Rusku, informovali miestni predstavitelia. Uviedla to britská televízia Sky News. Dron dopadol na ropnú rafinériu v meste Iľskyj v stredu v skorých ranných hodinách, ale žiadna infraštruktúra nebola poškodená, uviedlo operačné veliteľstvo Krasnodarského kraja. Experti vykonali kontrolovaný výbuch havarovaného dronu, dodalo veliteľstvo.

Obe rafinérie sa nachádzajú približne 80 kilometrov východne od čiernomorského prístavu Novorossijsk, jednej z najdôležitejších lokalít pre vývoz ropy. Zatiaľ nie sú informácie, kto vypustil dron na rafinériu Iľskyj. Moskva však viní z čoraz častejších útokov na svojom území Kyjev, ktorý sa pripravuje na dlho očakávanú protiofenzívu s cieľom opätovne dobyť územia okupované Ruskom. Ukrajina takmer nikdy verejne nepotvrdzuje zodpovednosť za útoky vo vnútri Ruska.  

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok