KĽDR priznala neúspech. Špionážna družica, ktorú chceli vyslať do vesmíru, skončila v mori

ta3 ČTK
31.5.2023 06:49

Severná Kórea sa v stredu pokúsila vyslať do vesmíru špionážnu vojenskú družicu, uviedla podľa agentúry Reuters tamojšie štátne médiá. Prvý pokus za posledných sedem rokov ale podľa nich skončil neúspechom, keď sa pokazil druhý stupeň rakety nesúci satelit a systém sa zrútil do Žltého mora.

Štart rakety predtým spustil krátky poplach v Južnej Kórei a Japonsku, úrady a médiá oboch krajín tiež hovorili o zlyhaní rakety. Jej pád si podľa nich nevyžiadal na ich území žiadne škody. KĽDR už skôr oznámila, že sa pokúsi o testovací štart vojenského prieskumného satelitu. Štart družice sa však nepodaril kvôli nestabilite raketového motora a palivového systému, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA pri "neobvykle rýchlom priznaní neúspechu", ako vyhlásenie Pchjongjangu komentovala agentúra AP. Stredajší test bol podľa agentúry Reuters šiestym pokusom KĽDR o vypustenie družice na obežnú dráhu a prvý od roku 2016.

O štarte rakety zhruba dve hodiny pred oficiálnym vyhlásením Severnej Kórey informoval Soul a Tokio. Príslušné úrady oboch krajín teraz skúmajú podrobnosti o lete a dráhe severokórejského nosiča, pričom juhokórejská armáda uviedla, že sa jej podarilo zrejme časť havarovanej rakety vyloviť z mora. Raketu Severná Kórea odpálila v stredu o 6:29 miestneho času (utorok 23:29 SELČ) z kozmodrómu na svojom západnom pobreží, uviedla podľa agentúry Kjódó Južná Kórea. "Kozmická nosná raketa" potom letela nad Žltým morom, do ktorého vôd sa následne zrútila, uviedli podľa Reuters juhokórejské médiá s odkazom na svoje zdroje z armády.

Japonsko krátko po odpálení rakety vydalo varovanie pre ostrov Okinawa južne od japonskej pevniny, poplašné sirény sa rozozneli aj naprieč južnou časťou Kórejského polostrova. Výstraha vyzývajúca na prípravu na možnú evakuáciu sa objavila na telefónoch obyvateľov Soulu a znela aj v uliciach metropoly, napísala agentúra AP - juhokórejské ministerstvo vnútra však následne upresnilo, že išlo o chybné hlásenie. Za zmätok sa ospravedlnil aj soulský starosta, rozhodnutie obyvateľov varovať ale označil za prehnanú reakciu, nie chybu.

O teste v stredu telefonicky hovorili predstavitelia Spojených štátov, Japonska a Južnej Kórey, ktorí vyslanie satelitu "dôrazne odsúdili", uviedla japonská diplomacia. Incident odsúdil aj generálny tajomník OSN António Guterres, uviedol jeho hovorca. Juhokórejská agentúra Jonhap v utorok uviedla, že KĽDR informovala Medzinárodnú námornú organizáciu o svojom pláne na test vojenskej prieskumnej družice v období medzi 31. májom a 11. júnom. Soul a Tokio proti tomu protestovali a poukázali na to, že by išlo o porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

V údajoch poskytnutých medzinárodným úradom Severná Kórea uviedla, že raketa bude po štarte smerovať na juh a očakáva sa, že jej stupne a ďalšie trosky spadnú do Žltého mora a Tichého oceánu. Na vyslanie satelitu do vesmíru potrebuje Severná Kórea podľa AP využiť technológiu balistických rakiet, čo jej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zakazujú. Na vysielanie družíc KĽDR sa aj v minulosti pozeralo ako na raketové testy, ktoré sa krajina týmto spôsobom snaží maskovať.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok