Erdogan hovoril s Bidenom. Reč bola o stíhačkách F-16 aj žiadosti Švédska o vstup do NATO

ta3 TASR
30.5.2023 09:05

Americký prezident Joe Biden a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan v pondelok telefonicky hovorili o tureckom nákupe stíhačiek F-16. Biden zároveň Erdoganovi povedal, že Washington chce, aby Ankara prestala blokovať vstup Švédska do NATO, informuje agentúra Reuters.

Erdogan hovoril s Bidenom. Reč bola o stíhačkách F-16 aj žiadosti Švédska o vstup do NATO
Twitter/The Spectator Index

"Hovoril som s Erdoganom. Zagratuloval som mu (k víťazstvu vo voľbách). Stále chce pracovať na niečom na F-16-tkách. Povedal som mu, že my chceme dohodu so Švédskom, tak ju spravme. Budeme jeden s druhým v kontakte," uviedol Biden pre reportérov pri odchode z Bieleho domu do štátu Delaware.

Na otázku, či očakáva od Erdogana nejaký krok v súvislosti so žiadosťou Švédska o vstup do NATO, Biden uviedol: "Hovoril som mu o tom. Budeme o tom viac hovoriť budúci týždeň." Švédsko a susedné Fínsko sa vlani odklonili od svojej dlhoročnej politiky vojenskej neangažovanosti, keď v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Ich žiadosti musia schváliť všetky členské krajiny a zatiaľ čo Fínsko už do aliancie už vstúpilo, žiadosť Švédska ešte neschválili Turecko a Maďarsko.

Kancelária tureckého prezidenta vo vyhlásení o telefonáte prezidentov uviedla, že lídri sa dohodli na prehĺbení spolupráce vo všetkých smeroch bilaterálnych vzťahov, ktoré sa vo svetle regionálnych a globálnych výziev stali dôležitejšie. Turecko chce od USA kúpiť stíhačky F-16 a takmer 80 modernizačných súprav v hodnote 20 miliárd dolárov. Obchod však uviazol na námietkach amerického Kongresu. Týkajú sa odmietania Ankary schváliť rozšírenie Severoatlantickej aliancie, ale aj dodržiavania ľudských práv či tureckej politiky v súvislosti so Sýriou.

Bidenova administratíva opakovane uviedla, že predaj podporuje. Zároveň však viackrát odmietla, že predaj je podmienený  schválením žiadosti Švédska o vstup do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v januári uviedol, že americká strana dala jasne najavo, že schválenie švédskej žiadosti by Kongres vnímal pozitívne.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok