Erdogan mal vo voľbách neoprávnenú výhodu, tvrdia pozorovatelia. Nevyvážené bolo aj spravodajstvo

29.5.2023 15:58

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mal aj pred nedeľným druhým kolom prezidentských volieb neoprávnenú výhodu nad svojím protivníkom a kandidátom opozície Kemalom Kiličdarogluom. Veľmi nevyvážené v prospech Erdogana bolo spravodajstvo štátnych médií aj časti súkromnej tlače, píšu pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a z Rady Európy.

Erdogan mal vo voľbách neoprávnenú výhodu, tvrdia pozorovatelia. Nevyvážené bolo aj spravodajstvo
Foto: TASR/AP

Nedemokratické podmienky

Podobné výhrady pozorovatelia vyjadrili aj po prvom kole pred dvoma týždňami a vyzvali na ich nápravu. Kampaň pred voľbami bola však slobodná a hlasovanie sa uskutočnilo bez väčších incidentov.

"Druhé kolo sa odohralo v prostredí, ktoré v mnohých ohľadoch neposkytuje podmienky na konanie demokratických volieb," povedal šéf pozorovateľskej misie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Frank Schwabe. Podľa šéfky misií OBSE Farah Karimiovej potom Erdogan mal neoprávnenú výhodu pri vedení kampane vo voľbách, ktorá však bola podľa pozorovateľov slobodná.

Pozorovatelia poukazujú na nevyrovnané podmienky v štátnych i časti súkromných médiách, ktoré zvýhodňovala Erdogana. "Pozorovatelia zaznamenali, že mnoho staníc nespĺňalo zákonnú povinnosť podávať nestranné spravodajstvo o kampani a poskytnúť rovnaké príležitosti obom kandidátom," stojí v tlačovom vyhlásení.

Epizódy násilia

"Volebný deň sa uskutočnil vo veľkej miere v pokoji, ale odohrali sa izolované epizódy násilia, ktoré boli namierené prevažne proti podporovateľom opozície," tvrdia ďalej pozorovatelia. Opozičná tlač informuje, že počas osláv Erdoganových sympatizantov v provincii Ordu na severe Turecka bol zabitý člen jednej z opozičných strán. Dvaja predstavitelia opozičnej Ľudovej republikánskej strany (CHP) potom tvrdili, že sa stali terčom útokov na juhovýchode krajiny. Mali podozrenie, že v jednej dedine muži hlasujú namiesto žien.

Po sčítaní 100 percent hlasov dostal Erdogan v druhom kole prezidentských volieb 52,2 percenta hlasov a Kiličdaroglu 47,8 percenta, informovala agentúra Anadolu. V Turecku išlo teraz k voľbám 85,7 percenta voličov, čo je o tri percentuálne body menej ako v prvom kole.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok