Cestujúci uviazli na britských letiskách. Zlyhali elektronické brány, pasažierov kontrolovali manuálne

ta3 tasr
27.5.2023 22:34

Cestujúci prichádzajúci letecky do Británie čelili v sobotu niekoľkohodinovému čakaniu spôsobenému technickým problémom. Ten mal za následok uzavretie elektronických príletových brán na letiskách naprieč krajinou. Z dôvodu tejto chyby musel personál pasy pasažierov kontrolovať manuálne.

Ako píše agentúra AP, k systémovej chybe došlo v čase, keď sa očakávala rušná premávka vzhľadom na predĺžený víkend a začiatok týždňových prázdnin na väčšine škôl v Británii.

Ministerstvo vnútra v Londýne počas dňa uviedlo, že pracuje na čo najrýchlejšom odstránení systémovej chyby a zmiernení následkov pre cestujúcich, avšak nespresnilo, čo ju spôsobilo. Prevádzkovatelia letísk sa ospravedlnili za zdržanie a vyzvali ľudí, aby boli trpezliví.

Meškania zasiahli obe hlavné londýnske letiská Heathrow a Gatwick, ako napríklad aj Manchester na severe Anglicka. Najrušnejšie európske letisko Heathrow uviedlo, že na riešení problému "úzko spolupracovalo s pohraničnou strážou", ktorá brány prevádzkuje. Nasadilo preto tiež dodatočný personál.

Elektronické príletové brány sú automatické bariéry, ktorých cieľom je urýchliť proces kontroly cestovných dokladov. Systém verifikuje identitu pasažiera prostredníctvom technológie rozpoznania tváre a porovná ju s údajmi uloženými v čipe v pase. V Británii funguje vyše 270 elektronických brán na 15 letiskách a železniciach.

Tieto brány môžu využívať osoby nad 12 rokov, ktoré majú pasy Británie, akejkoľvek členskej krajiny EÚ, Austrálie, Kanady, Islandu, Japonska, Lichtenštajnska, Nového Zélandu, Nórska, Singapuru, Južnej Kórey, Švajčiarska či USA. Podľa údajov rezortu vnútra môže tieto brány využiť zhruba 86 percent ľudí, ktorí každoročne pricestujú do Británie.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok