Útoky neutíchajú. Ruská raketa zasiahla zdravotnícke zariadenie v Dnipre

Z ukrajinskej metropoly Kyjev a východoukrajinského Dnipra boli v noci na piatok hlásené explózie po ruskom vzdušnom údere, informujú server RBK-Ukrajina a stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. BBC s odvolaním sa na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského uviedla, že ruská raketa zasiahla zdravotnícke zariadenie. Zahynul jeden človek a 23 je zranených.

Útoky na mestá

"Raketový útok zasiahol kliniku v meste Dnipro. Dosiaľ je hlásený jeden zabitý človek a 15 zranených," napísal Zelenskyj na platforme Telegram. O útoku ešte predtým informoval aj gubernátor Dnipropetrovskej oblasti Serhij Lysak. "Raketový útok na Dnipro. 'Rašisti' ... zaútočili na zdravotnícke zariadenie. Sú tam obete," napísal taktiež na platforme Telegram, pričom použil hanlivý výraz pre Rusov. Neskôr uviedol, že počet ranených stúpol z 15 na 23, traja sú v kritickom stave.

Neskôr dodal, že medzi zranenými sú dve deti, chlapci vo veku tri a šesť rokov. Oboch hospitalizovali, rovnako ako aj ďalších 11 dospelých osôb, z ktorých dvaja sú podľa Lysaka vo vážnom stave. Ukrajinské sily informovali, že v noci na piatok zostrelili desať rakiet a vyše 20 dronov, ktorými Rusko ostreľovalo na hlavné mesto Kyjev, ako aj Dnipro a východné časti krajiny.

Kancelária Zelenského uviedla, že na predmestí mesta Charkov vypukol požiar po tom, ako tam bol bol dvakrát zasiahnutý sklad ropy, pričom boli poškodené zariadenia na čerpanie ropy.

Zákaz zverejňovania

Explózie boli podľa BBC počuť aj v ruskom Krasnodare na juhozápade Ruska, z ktorého je to k najbližšej časti frontovej línie približne 300 kilometrov.

Telegramový kanál Baza zverejnil okrem iného video, ktoré podľa neho zachytáva moment explózie v Krasnodare, alebo prelet dronu. Podľa miestnych obyvateľov strieľala protivzdušná obrana na bezpilotné lietadlo. Operačný štáb Krasnodarského kraja neskôr podľa agentúry TASS uviedol, že v meste bol počuť "tresk", čo je podľa BBC eufemizmus pre výbuch. Dôvod "tresku" ruské úrady neuvádzajú. "Podľa predbežných informácií nie sú žiadne zranenia," povedal štáb. Starosta Krasnodaru Jevgenij Naumov uviedol, že bola poškodená kancelárska budova a bytový dom.

Rusi útok potvrdili

Operačné veliteľstvo ruskej federálnej bezpečnostnej služby (FSB) na území Krasnodarského kraja na juhu Ruska potvrdilo, že v centre Krasnodaru došlo k výbuchom. Incident sa údajne zaobišiel bez obetí. Ako informovala britská stanica BBC, používatelia sociálnych sietí uvádzajú, že k výbuchu alebo výbuchom došlo v piatok skoro ráno v centre mesta Krasnodar. 

Podľa miestnych mohlo ísť o dôsledok paľby ruskej protivzdušnej obrany na dron. BBC dodala, že z Krasnodaru do najbližšieho bodu frontu na Ukrajine je asi 330 kilometrov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá