Bezpilotné plavidlá poškodili loď Ivan Churs. Rusi ju narýchlo opravujú, píše Ukrajinská pravda

25.5.2023 22:14

Ukrajinské bezpilotné člny v Čiernom mori poškodili ruskú prieskumnú loď Ivan Churs, informoval vo štvrtok server Ukrajinska pravda s odvolaním sa na svoj zdroj vo vojenských kruhoch.

Ďalej plní misiu?

Informovali o tom v noci na piatok britská stanica BBC a americká spravodajská televízia CNN. Podľa BBC ruské ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že na loď Ivan Churs plaviacu sa v Čiernom mori sa pokúsili zaútočiť tri ukrajinské bezpilotné plavidlá.

Rusko tvrdí, že posádke ruskej lode sa útočiace ukrajinské člny podarilo zničiť paľbou zo štandardnej výzbroje. Ubezpečilo tiež, že pri incidente, ktorý sa odohral v stredu skoro ráno, ruská loď nebola poškodená. "Loď Ivan Churs z Čiernomorskej flotily si ďalej plní misiu," doplnilo ruské ministerstvo obrany.

Zdieľalo aj zábery, ktoré zrejme ukazujú, že jedno z hladinových plavidiel exploduje, keď ho zasiahne streľba z ruskej lode. Medzičasom americká televízia CNN na základe analýzy videa zverejneného Ukrajinou deklarovala, že záznam pravdepodobne naozaj zachytáva loď Ivan Churs. Na záberoch však aj vidno, ako sa bezpilotný motorový čln vysokou rýchlosťou približuje k lodi Ivan Churs. Záznam sa preruší, keď sa plavidlo priblíži na vzdialenosť niekoľkých metrov od lode.

Ukrajinské ministerstvo vo svojom vyhlásení na sociálnych sieťach nespresňuje rozsah škôd, ktoré podľa neho ruská vojnová loď pri ukrajinskom útoku utrpela. Nemenované zdroje však pre denník Ukrajinska pravda uviedli, že loď sa síce nepotopila, došlo však k jej zasiahnutiu i k značnému poškodeniu trupu a vybavenia. "Teraz ju Rusi narýchlo opravujú," uviedol zdroj.  

Dron explodoval

Podľa poradcu ukrajinského ministra vnútra Antona Heraščenka dron "explodoval priamo pri boku lode a vážne ju poškodil". Tieto zverejnené informácie zatiaľ nie je možné nezávisle potvrdiť. Ruské bojové lode a lietadlá sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajine vo februári 2022 podieľali už na viacerých incidentoch v Čiernom mori.

V marci 2023 havaroval americký vojenský dron po zrážke s ruskou stíhačkou nad Čiernym morom. Táto konfrontácia vystupňovala napätie medzi Moskvou a Washingtonom a vynútila si aj zriedkavý telefonát vysokopostavených predstaviteľov americkej a ruskej armády. V apríli 2022 sa potopil krížnik Moskva, pýcha ruskej Čiernomorskej flotily. Ukrajina oznámila, že loď zasiahla strelami Neptún. Podľa tvrdenia Kremľa to však bol následok výbuchu munície na palube.

CNN dodala, že požiadala ukrajinskú stranu o komentár k informáciám o lodi Ivan Churs, ale reakciu Kyjeva zatiaľ nemá.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok