Giro d´Italia: Almeida vyhral 16. etapu, do ružového dresu sa obliekol Thomas

23.5.2023 17:51

Portugalský cyklista Joao Almeida vyhral utorkovú 16. etapu 106. ročníka Giro d´Italia. Jazdec stajne Team Emirates uspel v špurte pred Britom Geraintom Thomasom (Ineos Grenadiers), 203 km dlhú trať zo Sabbio Chiese do Monte Bondone zvládli za 5:53:27 h. S 25-sekundovým mankom finišoval Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma).

Na špicu celkovej klasifikácie sa dostal Thomas, ktorý vyzliekol z ružového dresu Francúza Bruna Armiraila. Na čele má 18-sekundový náskok pred Almeidom, Roglič stráca 29 sekúnd.

Po dni voľna čakala na pelotón prvá alpská etapa s 5200 nastúpanými metrami, ktorá mala byť jedna z kľúčových v boji o celkový triumf a bolo zrejmé, že v nej príde k posunom v Top 10. Od úvodu sa veľmi tvrdo útočilo a balík sa rozdelil. Pelotón držal 21-člennú skupinu "utečencov" na tri a pol minúte. V úniku bola dvojica z Astany Pronskij a Scaroni. Približne 75 km pred cieľom narástlo manko medzi veľkým únikom a hlavným poľom na štyri minúty.

V polovici stúpania na kopec Serrada (dĺžka 17,7 km; sklon 5,5 %) sa veľkému balíku podarilo dostihnúť dvojicu na čele. Virtuálnu klasifikáciu viedol Aurélien Paret-Peintre, pričom skupinu najviac ťahal jeho brat a kolega Valentin. Vpredu boli tiež Pronskij, Scaroni, Haig, Konrad, Lastra, Healy, Swift, Gee, Verona, Zana a Ulissi. Pri stúpaní na Monte Bondon (dĺžka 21,4 km; sklon 6,7 %) sa únik začal rozbíjať a balík strácal už iba tri minúty, 8 km pred cieľom ho pohltil. Na čele boli Thomas, Roglič, Almeida, Kuss, Zana a Dunbar.

Šesť kilometrov pred vrcholom sa pokúsil o únik Almeida a keď sa k nemu po chvíli pridal Thomas, dokázali obaja ujsť súperom. Almeida mal v závere rýchlejšie nohy, tretí Roglič preťal cieľovú čiaru na zadnom kolese s Dunbarom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok