Saturn znovu predbehol Jupiter. Astronómovia objavili desiatky jeho nových mesiacov

20.5.2023 06:00

Saturn znovu získal prvenstvo v počte mesiacov v Slnečnej sústave. Astronómovia potvrdili objav 62 nových mesiacov tejto planéty, čím sa ich oficiálny počet zvýšil na 145. Informovali stanica BBC a web denníka The Guardian.

Saturn znovu predbehol Jupiter. Astronómovia objavili desiatky jeho nových mesiacov
TASR - NASA/JPL

Saturn bol dlho na prvom mieste s počtom mesiacov 83. Vo februári tohto roka ho "predbehol" Jupiter (95 mesiacov), pre ktorý vtedy Medzinárodná astronomická únia (IAU) potvrdila 12 nových mesiacov.

"Saturn nielenže takmer zdvojnásobil počet svojich mesiacov, ale teraz má viac mesiacov ako všetky ostatné planéty v Slnečnej sústave dohromady," povedal profesor Brett Gladman, astronóm z kanadskej University of British Columbia, ktorý sa podieľal na pozorovaniach. Mnohé z týchto mesiacov sú pravdepodobne pozostatkami relatívne nedávnej kolízie väčších obežníc Saturnu.

Ako detská hádanka

"Pri stanovenej veľkosti mesiacov ich má Saturn trikrát viac ako Jupiter," povedal Gladman. "Ešte nie sú všetky známe, ale už poznáme konečnú odpoveď (ktorá planéta ich má viac)," povedal. Novým mesiacom boli dočasne priradené reťazce čísel a písmen. V súlade s konvenciou pre mesiace Saturna však dostanú mená podľa galských, nórskych a inuitských bohov. Ich návrhy neskôr schváli IAU.

Na detekciu nových mesiacov až do priemeru 2,5 km boli použité údaje získané teleskopom v observatóriu na vrchu Mauna Kea na Havaji v rokoch 2019 až 2021. V posledných desaťročiach sa počet potvrdených mesiacov neustále zvyšoval, spolu so zlepšovaním citlivosti teleskopov a analytických metód. Pri najnovšej štúdii sa použila technika posúvanie sekvenčných snímok rýchlosťou pohybu mesiacov. Vďaka kombinácii všetkých snímok sa nové mesiace ukázali omnoho jasnejšie.

Astronóm Edward Ashton to prirovnal k detskej hádankovej hre vytvárania obrazcov postupným spájaním jednotlivých bodov. "Na tej istej stránke máte asi 100 rôznych obrysov, ale neviete, ktorá bodka patrí ku ktorej hádanke," povedal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok