Japonská lunárna misia zlyhala, modul zrejme narazil do povrchu Mesiaca

ta3/tasr
26.4.2023 06:41

Pokus japonskej vesmírnej spoločnosti ispace stať sa prvou súkromnou firmou, ktorá uskutočnila pristátie na Mesiaci, sa skončil neúspešne, potvrdili v stredu jej predstavitelia. Informovala o tom agentúra AFP.

"V tomto momente neočakávame, že dokončíme pristátie na Mesiaci," uviedol generálny riaditeľ a zakladateľ ispace Takeši Hakamada vo vyhlásení. Samotná spoločnosť uviedla, že pristávací modul jej sondy Hakuto-R "s najväčšou pravdepodobnosťou" narazil do povrchu Mesiaca, píše agentúra AP. 

Takeši dodal, že inžinieri spoločnosti budú pokračovať v objasnení osudu sondy. Spojenie so sondou sa prerušilo, keď pristávací modul klesol na  posledných desať metrov a pohyboval sa rýchlosťou približne 25 km/h.

V prípade úspechu by sa ispace stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Doposiaľ sa podarilo dopraviť technológie na povrch Mesiaca len Spojeným štátom, Rusku a Číne. Modul Hakuto-R (Biely králik) do vesmíru vyniesla raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX 5. decembra 2022 z floridského Mysu Canaveral.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok