Čaputová vyzdvihla historický význam samitu Rady Európy. Sme súčasťou dobrého klubu, hovorí

16.5.2023 20:58

V islandskej metropole Reykjavík sa v utorok podvečer oficiálne začal samit Rady Európy. Slovenskú republiku na ňom zastupuje prezidentka Zuzana Čaputová, informuje osobitný spravodajca TASR.

Čaputová prišla do konferenčného centra Harpa, ktoré je dejiskom samitu, krátko po 17.00 h miestneho času. Privítala ju islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir a generálna tajomníčka RE Marija Pejčinovičová Buričová.

"Som rada, že sme súčasťou dobrého klubu krajín, ktoré si vážia demokraciu a demokratické hodnoty a ktoré považujú za dobré stretnúť sa a diskutovať o tom, ako ich upevniť – a, samozrejme, aj o tom, akým spôsobom ešte lepšie a viac pomôcť Ukrajine," povedala prezidentka.

Podľa vlastných slov chce zahraničných partnerov ubezpečiť, že na Slovensku je všetko v poriadku, "pretože mať vládu expertov je normálny ústavný inštitút" a skúsenosti s tým má mnoho krajín. Čaputová zároveň ozrejmila, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na samit osobne nepríde, ale bude pripojený online. Pripomenula, že počas nedávnej návštevy Ukrajiny s ním niekoľko hodín rokovala. Podľa nej je dôležité, že jeho myšlienky v Reykjavíku zaznejú.

Od vzniku Rady Európy v roku 1949 ide iba o štvrtý samit tejto organizácie, naposledy ho v roku 2005 hostilo Poľsko. Lídri členských krajín RE majú v stredu podpísať deklaráciu o registri škôd spôsobených Ukrajine, ktorý bude táto medzinárodná organizácia spravovať. Ide o formu pomoci, keďže to, "čo sa na Ukrajine deje, má obrovské dopady na ekonomiku, hospodárstvo aj ekológiu krajiny," priblížila ešte pred samitom Čaputová.


zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok