Zástupcovia skupiny G7 predstavili ďalšiu pomoc Kyjevu, vytvorili aj novú iniciatívu

TA3 ČTK
13.5.2023 09:29

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk skupiny veľkých svetových ekonomík G7 na záver trojdňového rokovania predstavili ďalšiu pomoc Ukrajine, vytvorili novú iniciatívu pre dodávateľské reťazce a sľúbili riešenie nedostatkov v regulácii bankového sektora. Uviedli to v spoločnom vyhlásení po stretnutí v japonskom meste Niigata.

Zástupcovia skupiny G7 predstavili ďalšiu pomoc Kyjevu, vytvorili aj novú iniciatívu
TASR/AP

"Vyzývame k okamžitému ukončeniu nezákonnej vojny Ruska proti Ukrajine, čo by odstránilo jednu z najväčších neistôt ohľadom globálneho hospodárskeho výhľadu," uviedli vo vyhlásení. Pomoc Ukrajine do začiatku roka 2024 bola navýšená na 44 miliárd dolárov. To umožnilo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) schváliť podporu vo výške 15,6 miliardy dolárov na štyri roky.

V situácii zvýšenej neistoty v globálnej ekonomike je podľa zástupcov G7 nevyhnutné zachovať "flexibilitu" hospodárskej politiky. Centrálne banky "zabezpečia, aby inflačné očakávania zostali dobre ukotvené, a budú jasne oznamovať svoje postoje, aby pomohli obmedziť negatívne dopady medzi jednotlivými krajinami", uvádza sa v komuniké.

To ďalej ponúklo určitú podporu snahe Spojených štátov znížiť závislosť dodávateľských reťazcov na Číne a zároveň oslovilo krajiny globálneho Juhu. Rokovania sa zúčastnili aj predstavitelia rozvíjajúcich sa ekonomík, ako je India, Brazília a Indonézia. Nie je síce neobvyklé, že sa summitov lídrov G7 zúčastňujú aj nečlenské krajiny, ale je to prvýkrát od roku 2009, kedy boli pozvaní aj šéfovia ich finančných inštitúcií.

Po páde bánk Silicon Valley Bank a First Republic Bank a prevzatí Credit Suisse bola významnou témou stretnutia finančná stabilita. Najvyšší predstavitelia svetovej hospodárskej politiky uviedli, že budú pozorne sledovať vývoj v bankovom sektore a že "sú pripravení prijať vhodné opatrenia" na jej udržanie.

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk skupiny G7 tiež informovali, že sa budú zaoberať slabými miestami v nebankových inštitúciách a problémami s likviditou v otvorených fondoch.

Zástupcovia G7 sa počas stretnutia ďalej zaoberali narušením globálnych dodávateľských reťazcov, a to najmä s ohľadom na Čínu. Ministri financií navrhli nové partnerstvo, ktoré bude otvorené ďalším krajinám. Partnerstvá na posilňovanie odolného a inkluzívneho dodávateľského reťazca (RISE) chcú spustiť najneskôr do konca tohto roka, vyplýva z komuniké.

Zatiaľ čo USA presadzujú zníženie závislosti na Číne, niektoré európske krajiny zaujali zdržanlivejší prístup. Eurokomisár pre ekonomiku Paolo Gentilon varoval, že oddelenie od Číny by bolo pre globálny obchod rizikom. "Nechceme prestať obchodovať s Čínou, ale zaistiť väčšiu bezpečnosť dodávateľských reťazcov v niektorých strategických odvetviach, ako sú vzácne minerály," povedal Gentiloni v rozhovore na okraj stretnutia.

Tieň na zasadnutie vrhli problémy USA, ktoré sa snažia zabrániť platobnej neschopnosti federálnej vlády. Ministerka financií Janet Yellenová v piatok v rozhovore s televíziou Bloomberg uviedla, že pokiaľ Kongres nezvýši limit pre zadlženie, federálna vláda nedokáže pokryť niektoré záväzky štátu. Definitívny zlom by podľa nej mohol nastať 1. júna.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok