Rusko reaguje na krok Británie dodávať Kyjevu rakety Storm Shadow: Zapojí sa do vojny

ta3 tasr
12.5.2023 20:42

Rusko v piatok vyhlásilo, že rozhodnutie Spojeného kráľovstva posielať Ukrajine rakety s dlhým doletom Storm Shadow je "extrémne nepriateľský" krok. Píše o tom agentúra AFP. Ruské ministerstvo zahraničia tvrdí, že Londýn sa tým zapojí do konfliktu.

Metro žiari čistotou, ulice plnia luxusné autá. V Moskve necítiť, že je Rusko vo vojne
TASR/AP

Británia vo štvrtok oznámila, že Kyjevu dodá tieto zo vzduchu odpaľované zbrane, ktoré môžu zasiahnuť ciele hlboko za frontovou líniou. Spojené kráľovstvo sa tak stalo vôbec prvou krajinou, ktorá poskytne Ukrajine výzbroj dlhšieho doletu.

"Vnímame toto rozhodnutie ako extrémne nepriateľský krok Londýna, ktorého cieľom je ďalej pumpovať zbrane na Ukrajinu a ktorý povedie k vážnemu vyostreniu situácie," uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Riadené strely Storm Shadow môžu byť odpaľované aj v extrémnych podmienkach a britské i francúzske ozbrojené sily ich využívali v Perzskom zálive, Iraku či Líbyi.

"Británia je evidentne ochotná prekračovať akékoľvek hranice a preniesť konflikt na podstatne novú úroveň, pokiaľ ide o ničenie a straty na životoch," uviedla Moskva. Rusko oznámilo, že "podnikne všetky potrebné opatrenia na neutralizovanie hrozieb", aké predstavujú tieto nové rakety.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok