USA ochudobnili ruského oligarchu. Zhabané milióny previedli na obnovu Ukrajiny

11.5.2023 09:31

Spojené štáty po prvý raz previedli milióny dolárov zhabané ruskému oligarchovi na financovanie obnovy Ukrajiny, oznámilo v stredu americké ministerstvo spravodlivosti. Informuje o tom agentúra AFP.

USA ochudobnili ruského oligarchu. Zhabané milióny previedli na obnovu Ukrajiny
Twitter/Lazz Lazz

Približne 5,4 milióna dolárov zmrazených ruskému oligarchovi Konstantinovi Malofejevovi bolo odovzdaných ministerstvu zahraničných vecí USA na "nápravu škôd spôsobených nespravodlivou vojnou", ktorú Rusko vedie voči Ukrajine, uviedol vo vyhlásení šéf rezortu Merrick Garland.

Malofejev, ktorý svoj majetok vybudoval prostredníctvom bankovníctva, telekomunikácií a médií, bol ešte v apríli minulého roka v USA obvinený z porušenia sankcií spojených s Moskvou podporovanou vojnou vo východoukrajinskom regióne Donbas a nelegálnou anexiou ukrajinského Krymského polostrova Ruskom, spresňuje AFP. Zároveň s týmto obvinením prevzali Spojené štáty kontrolu nad jeho aktívami v hodnote 5,4 milióna dolárov - zväčša v rámci investície, ktorú Malofejev zrealizoval v texaskej banke.

Podľa USA bol Malofejev hlavným zdrojom financovania proruských separatistov na východe Ukrajiny. Washington nariadil zhabanie aktív niekoľkých ruských oligarchov spojených s krokmi Ruska na Ukrajine v roku 2014 a s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu, ktorá sa začala koncom februára 2022.

"Kým v tomto prípade ide o prvý transfer prepadnutých ruských zdrojov na obnovu Ukrajiny, rozhodne nebude posledný," avizoval minister spravodlivosti Garland.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok