Rokovanie o mieri nie je teraz možné, Ukrajina aj Rusko veria, že vyhrajú, povedal Guterres

ta3 čtk
9.5.2023 10:50

Rokovania o zastavení bojov a o mieri medzi Ukrajinou a Ruskom nie sú teraz možné. Obe krajiny totiž veria, že dokážu vo vojne vyhrať. Povedal to generálny tajomník OSN António Guterres v rozhovore, ktorý dnes zverejnil denník El País. Guterres sa nechcel vyjadriť k tomu, či sa do 18. mája podarí obnoviť dohodu o preprave poľnohospodárskych komodít cez Čierne more.

OSN
TASR/AP

"Myslím si, že v tejto chvíli nie je možné vyjednávať o mieri. Obe strany sú presvedčené, že môžu (vojnu) vyhrať," povedal španielskemu denníku Guterres. Podľa neho je v súčasnej dobe tiež nemožné rýchlo dosiahnuť zastavenie bojov. Guterres pripomenul, že ruská invázia predstavuje porušenie Charty OSN.

"To, čo v rámci možností robíme, je viesť dialóg s oboma stranami o konkrétnych záležitostiach," uviedol Guterres. Najdôležitejším výsledkom tejto snahy je podľa neho dohoda o exporte poľnohospodárskych komodít cez Čierne more, ktorá ale končí 18. mája. Guterres nechcel povedať, či sa dohodu do tohto dátumu podarí predĺžiť, ako sa stalo v minulosti. "Jedná sa o to dosiahnuť predĺženie iniciatívy a urobiť ju trvanlivejšou a lepšou," povedal denníku Guterres.

Podľa Guterresa vyvoláva veľké znepokojenie situácie okolo Záporožskej jadrovej elektrárne. Proruské okupačné úrady v pondelok oznámili pozastavenie jej prevádzky a šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi označil situáciu okolo tohto zariadenia za nepredvídateľnú. "Myslím si, že možnosť jadrovej eskalácie je veľmi malá," uviedol Guterres. Podľa neho dokument čínskej diplomacie z konca februára prispel k tomu, aby sa ujasnilo, že použitie jadrových zbraní je neprijateľné.

Guterres tiež ocenil, že európske krajiny prijali po začiatku ruskej invázie milióny ukrajinských utečencov. Kritizoval však, že tie isté krajiny majú často "úplne uzavretý postoj" k utečencom z iných častí sveta, napríklad zo Sýrie. Podľa neho to má negatívny vplyv na vnímanie situácie v krajinách globálneho juhu. "Pravdou je, že (tieto krajiny) cítia, že tu existuje dvojaký meter a prístup," povedal Guterres.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok