Zelenskyj sa stretol so šéfom Medzinárodného trestného súdu. Vyhlásil, že chce Putina v Haagu

TA3 ČTK
4.5.2023 06:44

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok dopoludnia prišiel do sídla Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu. Pred budovou ho podľa agentúry AFP čakal šéf ICC Piotr Hofmański. Obsah stretnutia je tajný, rovnako ako väčšina programu Zelenského návštevy Holandska, píše holandská stanica NOS.

Ruský prezident Vladimir Putin si zaslúži byť za svoje zločiny súdený v Haagu a som si istý, že na to dôjde, keď vyhráme, vyhlásil ukrajinský prezident pri svojej návšteve Holandska. Zelenskyj tiež v prejave v Haagu opäť presadzoval zriadenie tribunálu, ktorý by Rusko súdil za jeho agresiu voči Ukrajine. Je to podľa neho jediná cesta, ako dosiahnuť spravodlivosť. 

"Všetci chceme v Haagu vidieť iného Vladimira, ktorý si zaslúži, aby bol za svoje zločinné činy potrestaný tu, v hlavnom meste medzinárodného práva. Som si istý, že sa tak stane, keď zvíťazíme," povedal Zelenskyj s odkazom na Putina. Jeho poznámka zožala potlesk. Ukrajina podľa svojho prezidenta nevyhrá len na bojovom poli a má podporu národov po celom svete, pretože bojuje za slobodu a mier. Ostatné krajiny vedia, že v hre je viac ako osud jednej krajiny, myslí Zelenskyj.

ICC ale vyšetruje možné vojnové zločiny spáchané na Ukrajine a vydal medzinárodný zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú splnomocnenkyňu pre práva detí. Zelenského návštevu sprevádzajú rozsiahle bezpečnostné opatrenia, početné policajné autá sú ako okolo budovy ICC, tak v blízkosti hotela Marriott. Zelenskyj prišiel v tmavo zelenej mikine, ktorá sa od začiatku vojny stala jeho značkou. Prezidenta sprevádzala ozbrojená ochranka v bojových uniformách, píše AFP.

Na Zelenského príchod do sídla súdu, pred ktorým veje ukrajinská vlajka, čakala vedľa novinárov aj verejnosť. Od vstupu ich ale oddeľoval plot, píše De Telegraaf. Rusko napadlo Ukrajinu vlani vo februári, ICC krátko potom zahájil vyšetrovanie možných vojnových zločinov, ktorých sa údajne ruskí vojaci v napadnutej krajine dopúšťajú. 

V marci tento súd v Haagu vydal medzinárodný zatykač na prezidenta Putina a ruskú splnomocnenkyňu pre práva detí Máriu Ľvovovú-Belovovú kvôli únosom ukrajinských detí na ruské územie. Moskva to nepopiera, program ale označuje za humanitárnu misiu na ochranu ukrajinských sirôt a opustených detí. Rusko nie je členom ICC.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok