Kremeľ mal poučiť médiá o tom, ako informovať o chystanom ukrajinskom protiútoku

3.5.2023 17:42

Kremeľ už inštruoval štátne médiá, ako obyvateľov Ruska pripraviť na chystanú ukrajinskú protiofenzívu, napísal nezávislý ruskojazyčný portál Meduza. Médiá nemajú závažnosť ukrajinského protiútoku znižovať, ale vykresľovať ho ako výsledok obrovského úsilia celého Západu. Podľa Meduzy to vyplýva z manuálu prezidentskej administratívy, ktorý sa jej podarilo získať. Plán Kyjeva prejsť v blízkej dobe do protiofenzívy dnes pri svojej návšteve Fínska potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinci pri Chersone zrejme prekročili Dneper, Rusi hovoria o postupe v Bachmute
TASR/AP

Kremeľ propagandistov konkrétne žiada, aby "neznižovali očakávania od avizovanej ukrajinskej protiofenzívy s podporou NATO" a netvrdili, že "Kyjev údajne nie je na protiofenzívu pripravený". Od provládnych médií naopak režim žiada, aby zdôrazňovali, že západné krajiny dodávajú Ukrajine zbrane a podporujú ju aj inými spôsobmi.

Uspeje protiofenzíva?

Podľa nemenovaných zdrojov portálu Meduza blízkych ruskej prezidentskej administratíve sa Kremeľ domnieva, že si týmto spôsobom ponechá otvorené dvere, či už by bola ukrajinská protiofenzíva úspešná, alebo nie. Ak totiž Ukrajina počas protiútoku získa späť niektoré svoje územia, môže Moskva ich stratu obhájiť argumentom, že celý Západ vynaložil na podporu Ukrajiny ohromné úsilie. Kremeľ bude mať tiež možnosť tvrdiť, že vzhľadom na toto obrovské úsilie sú ukrajinské úspechy vlastne len malé.

Ak by ukrajinská protiofenzíva nebola úspešná, Moskva môže vyhlasovať, že ruské sily dokázali odraziť rozsiahly útok.

V rovnakom manuáli Kremeľ podľa Meduzy propagandistom radí, aby zbytočne nezdôrazňovali výšku finančných prostriedkov vyčleňovaných z ruského rozpočtu na obnovu ovládnutých území na Ukrajine. Ľuďom by sa totiž nemuselo páčiť, že zatiaľ čo v takzvaných nových ruských regiónoch sa investuje do infraštruktúry, v tých starých to tak nie je.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok