Prokuratúra nepredložila jediný dôkaz o objednávke vrážd, tvrdí Zsuzsová

ta3 TASR
24.4.2023 18:16

Obžalovaná Alena Zsuzsová tvrdí, že prokuratúra nepredložila jediný dôkaz o tom, kedy a ako si mala objednať vraždu novinára Jána Kuciaka i pripravované vraždy prokurátorov. Odmietla tiež, že si mal u nej vraždy objednať Marian Kočner Vyplýva to z jej pondelkovej výpovede pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

"Neexistuje o tom žiadna komunikácia ani svedecká výpoveď, okrem protichodných výpovedí Zoltána A.," zdôraznila s tým, že jeho výpovede považuje za klamstvá. Nie je podľa nej ani žiadny dôkaz o tom, že by si ktorúkoľvek z vrážd u nej objednal Marian K. "Napriek tomu to obžaloba uvádza," podotkla.

Ďalej uviedla, že Zoltánovi A. nikdy nedala žiadne peniaze za žiadnu vraždu. Potvrdila, že sa zoznámili približne v roku 2010. Komunikácia extrahovaná z aplikácie Threema podľa nej nie je úplná a mala byť upravovaná. Tvrdí, že význam emotikonov vysvetlila.

Na prípadné otázky prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, rovnako ako Marian K., odmietla odpovedať. Zdôvodnila to tým, že sú podriadení špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, s ktorým sa mala v minulosti stretnúť. Tvrdí, že v prípravnom konaní vypovedala pod tlakom zastrašovania a urážok zo strany orgánov činných v trestnom konaní a "neskutočným lynčom médií". Podotkla, že trpí panickou poruchou.

Senát ŠTS pojednával v pondelok od 9.00 h až takmer do 20.00 h. Hlavné pojednávanie bolo odročené na tri májové termíny. Najbližšie na utorok 9. mája. Prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Matúša Harkabusa mrzí, že Alena Zs. odmietla odpovedať na otázky prokurátorov. "Mali sme na ňu dosť otázok. Platí to obdobne aj o Marianovi K.," uviedol. V súvislosti s komunikáciou medzi Alenou Zs. a Marianom K. prostredníctvom internetovej aplikácie povedal, že "sú tam určité veci, a tých vecí nie je málo, ktoré nie sú vysvetliteľné inak ako tak, že sa bavia o niečom zlom".

V pondelok absolvoval výsluch aj Zoltán A., ktorý je v kauze vraždy novinára už právoplatne odsúdený. V rámci prípravy vrážd prokurátorov je vylúčený na samostatné konanie. "Pokiaľ boli nejaké rozpory, tie sú podľa nášho názoru vysvetliteľné veľmi racionálne a normálne v súlade s fungovaním ľudského mozgu a ľudskej pamäti," reagoval Harkabus na výsluch svedka. Verí, že senát ŠTS v prerokovávanej kauze vyhlási verdikt už v máji.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana K. a Aleny Zs. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav M. a Tomáš Sz. dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán A. 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian K., Alena Zs., Dušan K. a Darko D. Tomáš Sz. bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana K. podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok