Kočner vypovedal na súde: Neobjednal som si žiadnu vraždu prokurátorov

ta3 TASR
21.4.2023 16:27

Obžalovaný Marian Kočner odmieta, že by si objednal vraždu trojice prokurátorov. Vyplýva to z jeho výpovede pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Už skôr odmietol vinu aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Podľa prokuratúry má Kočner okrem Kuciakovej vraždy stáť aj za objednávkou vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. 

"Nebol žiaden dôvod na to, aby som mal akúkoľvek averziu voči Žilinkovi," zdôraznil Kočner. Rovnako uviedol, že nemá nič spoločné ani s objednávkou vraždy Šufliarskeho. Uviedol, že ani jeden z nich nedozoroval jeho kauzy.

Podotkol, že v minulosti podal na Lipšica trestné oznámenie, lebo bol presvedčený, že ako minister porušoval zákon. "Pokiaľ by bol pán Lipšic akýmkoľvek spôsobom likvidovaný fyzicky, nikdy by som nemohol dokázať moju pravdu a teda to, prečo som podal trestné oznámenie," dodal.

Na prípadné otázky prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry odmietol odpovedať. "Z médií som sa dozvedel o tom, že terajší šéf ÚŠP Lipšic v roku 2017 na stretnutí s ďalšími osobami urobil dohodu so špeciálnym prokurátorom Kováčikom, že ma špeciálna prokuratúra obviní v kauze Donovaly, čo sa nakoniec aj stalo," zdôvodnil.

Po spontánnej výpovedi odpovedal na otázky predsedníčky senátu Ruženy Sabovej. Okrem iného odmietol, že by akýmkoľvek spôsobom využíval komunikáciu obžalovanej Aleny Zsuzsovej s politikmi a ďalšími osobami. Povedal, že so Zoltánom Andruskóm sa nikdy nestretol a ani s ním nikdy nekomunikoval.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Kočnera a Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. 

Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Andruskó. 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy prokurátorov čelí okrem Kočnera obžalobe aj trojica Alena Zuzsová, Dušan Kováčik a Darko Dragič. Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného.

Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok