Rezort diplomacie eviduje v Sudáne jedného Slováka s dvojitým občianstvom

ta3 tasr
23.4.2023 14:35

Rezort diplomacie eviduje v Sudáne, kde už viac než týždeň pokračujú boje medzi tamojšou vládou a znepriatelenými polovojenskými jednotkami, jedného Slováka. Ide o osobu s dvojitým štátnym občianstvom SR i Sudánu. Uviedol to komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"S uvedenou osobou, ako aj jej rodinou v SR je rezort diplomacie v kontakte. Podľa dostupných informácií je táto osoba nachádzajúca sa v Sudáne v poriadku," priblížil komunikačný odbor.

MZVEZ na svojom webe odporúča nezdržiavať sa v Sudáne a krajinu opustiť. "Internetové a telefónne služby sú nespoľahlivé a obmedzované bezpečnostnými zložkami. Politická a bezpečnostná situácia sa môže ďalej zhoršovať," poukázalo s tým, že tam došlo aj k prerušeniu leteckého spojenia.

"Ak je cestovanie nevyhnutné, sledujte miestne médiá, vyhýbajte sa demonštráciám a riaďte sa radami miestnych úradov. Počas trvania demonštrácie zostaňte v mieste pobytu," skonštatoval rezort. Pripomína, že SR nemá v Sudáne veľvyslanectvo a pre poskytnutie pomoci má len obmedzené možnosti. V naliehavých prípadoch preto odporúča kontaktovať Honorárny konzulát SR v Chartúme alebo veľvyslanectvo niektorej inej členskej krajiny Európskej únie.

Boje medzi sudánskou armádou a polovojenským zoskupením Síl rýchlej podpory (RSF), ktoré sa sústreďujú najmä na metropolu Chartúm, prebiehajú od 15. apríla. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pri nich zahynulo už najmenej 413 ľudí.

Viaceré krajiny vrátane Francúzska, Talianska, Turecka a Spojených štátov sa v súčasnosti snažia z tejto konfliktom sužovanej africkej krajiny evakuovať svojich občanov. Francúzsko v rámci urýchlenej evakuácie pomôže aj občanom z iných európskych krajín a ďalších partnerských štátov.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok