Slovensko sprísňuje pravidlá narábania s ukrajinským obilím, potvrdil sa výskyt pesticídov

ta3 TASR
13.4.2023 16:07

Na základe nevyhovujúcich výsledkov analýzy 1 500 ton pšenice z Ukrajiny, ktorú Štátna veterinárna a potravinová správa SR zachytila v mlyne v Kolárove, zavádza agrorezort Usmernenie na zákaz spracovania a uvedenia do krmovinového a potravinového reťazca.

Vyplýva z neho prísny zákaz spracovania a uvedenia na trh už naskladneného ukrajinského obilia a múky z neho. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V kontrolovanej vzorke sa potvrdil výskyt pesticídu, ktorý nie je povolený v Európskej únii a má negatívny vplyv na zdravie ľudí. MPRV v tejto situácii neodporúča dovoz akéhokoľvek ukrajinského obilia a výrobkov z neho.

Ministerstvo avizovalo, že spolu s podriadenými organizáciami zabezpečí odber vzoriek všetkého obilia a múk z Ukrajiny, ktoré už sú naskladnené na Slovensku. Zároveň ŠVPS cez európsky Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá informuje všetky členské štáty EÚ o zdravotne nevyhovujúcej šarži.

"Minister Samuel Vlčan bude o vzniknutej situácii informovať veľvyslanca Ukrajiny Myroslava Kastrana, ako aj ministrov pôdohospodárstva krajín V4, Rumunska a Bulharska na zajtrajšom spoločnom rokovaní, ktoré má byť venované ochrane trhov pred dovozom lacných komodít z Ukrajiny," dodal agrorezort.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok