Rusko postupuje v centre Bachmutu, hlási Londýn. Ohrozená je zásobovacia cesta Ukrajincov

ta3 čtk
7.4.2023 09:46

Postup ruských síl v bitke o ukrajinské mesto Bachmut dostáva v posledných dňoch spád, Rusi ovládli západný breh rieky Bachmutka a veľmi pravdepodobne postúpili ďalej do centra mesta. Vo svojom hlásení to na Twitteri uviedla britská vojenská rozviedka. V ohrození je podľa nej kľúčová cesta vedúca z mesta na západ, ktorú Ukrajinci používajú na zásobovanie.

Rusko postupuje v centre Bachmutu, hlási Londýn. Ohrozená je zásobovacia cesta Ukrajincov
TASR/AP

Jednotky ruskej pravidelnej armády v západnej časti mesta zrejme posilnili svoje pozície a znova efektívnejšie využívajú delostrelectvo. Podľa Londýna je reálnou možnosťou, že v tejto oblasti žoldnierska Wagnerova skupina prerušila spory s ministerstvom obrany v Moskve a funguje medzi nimi lepšia spolupráca.

Ukrajinský generálny štáb vo štvrtok nepriamo pripustil, že Rusi ovládli väčšinu mesta. Útočníci sa snažia obkľúčiť ukrajinskú obranu v Bachmute, kde sa odohrávajú najťažšie boje v oblasti Donbasu. O východoukrajinský Bachmut zvádzajú ukrajinskí obrancovia a ruské invázne sily ťažké boje už pol roka. Podľa západných vojenských analytikov má Bachmut spornú strategickú dôležitosť, kvôli dĺžke bojov a veľkým stratám na oboch stranách však získal veľký symbolický význam.

Agentúra TASS informovala, že vo štvrtok v Rusmi ovládanom Donecku zomreli štyria civilisti na parkovisku, kam dopadli delostrelecké granáty. Traja ľudia prišli o život v Lysyčansku na severovýchode od Donecka pri výbuchu na autobusovej zastávke.

Úrady v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti uviedli, že pri ruskom ostreľovaní vo štvrtok utrpelo zranenie najmenej sedem ľudí. V Mykolajivskej oblasti Rusi v piatok ráno útočili na Očakív, poškodili pri tom obytné domy aj mestskú infraštruktúru. Informácie sú zatiaľ o dvoch zranených, píše portál RBK Ukrajina. Jednotlivé tvrdenia znepriatelených strán ale nemožno vo vojnových podmienkach bezprostredne overiť.

Ruská tajná služba FSB podľa agentúry TASS v Rusmi obsadenej časti Chersonskej oblasti zadržala agenta ukrajinskej rozviedky SBU, ktorý so svojim spolupracovníkom zbieral informácie o rozmiestnení a presunoch ruských síl. Údaje o presunoch a o ruskej vojenskej technike podľa agentúry spoločne s mapami a zemepisnými súradnicami posielali SBU prostredníctvom internetových komunikátorov, aby Ukrajinci mohli presne zamerať delostrelecké a raketové útoky. Zadržaným hrozí dvadsať rokov väzenia, uvádza TASS.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok