Ruská ombudsmanka, na ktorú je vydaný zatykač, vystúpila pred Bezpečnostnou radou OSN. Viaceré štáty ju bojkotovali

ta3 tasr
5.4.2023 23:19

Predstavitelia USA, Británie, Albánska a Malty opustili stredajšie rokovanie Bezpečnostnej rady (BR) OSN na protest proti vystúpeniu ruskej prezidentskej komisárky pre práva detí Marije Ľvovovej-Belovovej. Na ombudsmanku je vydaný zatykač Medzinárodného súdneho dvora (ICC) pre podozrenia z vojnových zločinov, pred BR OSN tak vystúpila prostredníctvom telemosta. Informuje agentúra Reuters.

Ruská ombudsmanka, na ktorú je vydaný zatykač, vystúpila pred Bezpečnostnou radou OSN. Viaceré štáty ju bojkotovali
TASR/AP

Zasadnutie Bezpečnostnej rady zvolalo Rusko a jeho témou je "evakuácia detí z oblastí konfliktu". Británia a USA zablokovali prenos vystúpenia ruskej detskej ombudsmanky na webovej stránke OSN. Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová médiám vysvetlila, že nechceli dať Ľvovovej-Belovovej "medzinárodný priestor na šírenie dezinformácií a obhajoby svojich otrasných skutkov, ku ktorým dochádza na Ukrajine".

ICC v marci vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina aj Ľvovovú-Belovovú. Oboch viní z nezákonných deportácií detí a ďalších osôb z Ukrajiny do Ruska počas prebiehajúcej vojny. Podľa Moskvy sú tieto zatykače neprávoplatné, keďže Rusko nepodpísalo zmluvu o založení ICC.

Rusko sa netají, že na svoje územie priviezlo tisícky detí z Ukrajiny, avšak označuje to za humanitárny program pre siroty a opustené deti z oblastí konfliktu.

Podľa Ľvovovej-Belovovej prišlo do Ruska od začiatku konfliktu päť miliónov Ukrajincov vrátane 700 000 detí. Približne 2000 detí pochádzalo zo sirotincov a sprevádzali ich vraj vychovávatelia. Z týchto detí sa však údajne už 1300 vrátilo na Ukrajinu. Moskva podľa ruskej ombudsmanky koordinuje svoje kroky s medzinárodnými organizáciami, aby sa ukrajinské deti mohli vrátiť k svojim rodinám.

Britská diplomatka Asima Ghaziová-Bouillonová však Rusko obvinila, že ukrajinské deti zváža na svoje územie s cieľom "vymazať identitu a štátnosť Ukrajiny".

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok