V KĽDR sa konalo stretnutie zväzu novinárov. Konferencia sa uskutočnila prvýkrát od roku 2011

ta3 tasr
5.4.2023 14:00

Severná Kórea usporiadala v pondelok a utorok v Pchjongjangu konferenciu zväzu novinárov. Išlo o prvé stretnutie severokórejských novinárov od roku 2011, keď sa vodca Kim Čong-un ujal moci. Informuje agentúra AFP.

Severná Kórea otestovala podmorský útočný dron. Môže vytvoriť rádioaktívnu vlnu cunami
TASR/AP

Štátna tlačová agentúra KCNA v stredu napísala, že konferencia sa konala "v kritickom čase", pričom jej účastníkov vyzvali, aby zdvojnásobili úsilie presadiť ideologickú líniu severokórejského vodcu. Účastníkom konferencie bola zdôraznená naliehavosť "energicky spustiť" politickú a ideologickú kampaň, ktorá by inšpirovala "celú krajinu" k naplneniu stratégie rozvoja vidieka, uviedla KCNA.

Okolo rodiny Kimovcov, ktorá už viac ako sedem desaťročí vládne "železnou päsťou", sa vytvoril všadeprítomný kult osobnosti, ktorý šíria štátne médiá, pripomína AFP. Z hľadiska slobody tlače je Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) pravidelne hodnotená ako jedna z najhorších krajín sveta.

V minulom roku sa Severná Kórea vyhlásila za "nezvratnú jadrovú veľmoc" a tento rok Kim Čong-un nariadil armáde, aby zintenzívnila prípravy na "skutočnú vojnu". Táto chudobná krajina má neustále vážny nedostatok potravín, pričom sa objavujú správy o tom, že Severokórejčania trpia hladom.

"V Severnej Kórei sú novinári elitnými bojovníkmi politickej propagandy strany," upozornil prebehlík z KĽDR An Čchan-il, ktorý sa stal výskumníkom a vedie Svetový inštitút pre severokórejské štúdie.

Podľa neho ide o príkaz režimu písať články, ktoré sú oveľa tvrdšie a lojálnejšie voči Kimovi. "Skutočnosť, že Severná Kórea cíti, že potrebuje viac propagandy, môže znamenať, že potravinová situácia sa nezlepšuje", uviedol. Režim tiež možno podľa neho chcel pripraviť svojich reportérov na masívne pokrývanie pripravovaných raketových skúšok.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok