Blinken vyzval Lavrova, aby Rusko prepustilo zadržaného novinára. Neprijateľné, reaguje Moskva

ta3 čtk
2.4.2023 17:19

Americký minister zahraničia Antony Blinken a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov spolu telefonicky hovorili o zadržanom novinári amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ) Evanovi Gershkovichovi. Blinken vyzval Rusko, aby reportéra okamžite prepustilo, rovnako tak podľa WSJ apeloval na prepustenie iného Američana Paula Whelana.

Blinken vyzval Lavrova, aby Rusko prepustilo zadržaného novinára. Neprijateľné, reaguje Moskva
TASR/AP

Lavrov podľa agentúry Reuters uviedol, že je "neprijateľné", aby Washington prípad "politizoval". Podľa amerického ministerstva zahraničia ministri tiež hovorili o svojich diplomatických misiách a dôležitosti ich fungovania.

Ruské úrady 31-ročného novinára Gershkovicha zadržali tento týždeň v Jekaterinburgu na Urale. Uviedli, že ho podozrievajú zo špionáže. Redakcia WSJ obvinenia odmietla a vo svojom komentári vyzvala amerického prezidenta Joea Bidena, aby v reakcii na zatknutie vyhostil ruského veľvyslanca. Biely dom obvinenia novinárov označil za "smiešne" a uviedol, že zatýkanie amerických občanov v Rusku je "taktika, ktorá nie je ničím novým".

WSJ pripomína, že Gershkovich je prvým americkým novinárom zadržaným v Rusku od roku 1986. Americká diplomacia už dlhé mesiace s Ruskom tiež rokuje o prepustení Paula Whelana, bývalého vojaka, ktorý bol v Rusku odsúdený na 16-ročný trest odňatia slobody za údajné zapojenie sa. Jeho rodina a Washington obvinenia odmietajú.

Nedeľný telefonát podľa ruského ministerstva zahraničných vecí inicioval Blinken. Obaja šéfovia diplomacie spolu podľa dostupných informácií naposledy v krátkosti hovorili na summite skupiny krajín G20 v indickom Dillí na začiatku marca. Ich vtedajší desaťminútový rozhovor bol prvým takto vrcholným stretnutím zástupcov USA a Ruska za posledné mesiace.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok