The Wall Street Journal žiada prepustenie novinára, ktorý bol zatknutý v Rusku pre podozrenie zo špionáže

TA3 ČTK
2.4.2023 07:25

Denník The Wall Street Journal požaduje okamžité prepustenie svojho novinára Evana Gershkovicha, ktorý bol zatknutý v Rusku kvôli podozreniu zo špionáže. Prípad by podľa denníka, ktorý obvinenia považuje za nezmyselné, mal vyvolať pobúrenie všetkých slobodných ľudí na svete.

The Wall Street Journal žiada prepustenie novinára, ktorý bol zatknutý v Rusku pre podozrenie zo špionáže
TASR/AP

"Evanov prípad je krutou urážkou slobodnej tlače a mal by vyvolať pobúrenie všetkých slobodných ľudí a vlád na celom svete," uviedol WSJ vo vyhlásení zverejnenom na twitteri.

Ruská tajná služba FSB Američana zadržala vo štvrtok v Jekaterinburgu na Urale. Vzápätí ho previezli do Moskvy, kde naňho súd uvalil väzbu do 29. mája. Podľa FSB novinár zhromažďoval pre americkú stranu informácie o vojensko-priemyselnom odvetví v Rusku, ktoré predstavovali štátne tajomstvo. Kvôli údajnej špionáži mu tak teraz hrozí až 20 rokov odňatia slobody, uviedli ruské agentúry.

WSJ v týždni vyjadril presvedčenie, že si ruský prezident Vladimir Putin berie rukojemníkov, ktorých chce vymieňať za Rusov, ktorí spáchali zločiny v USA. To podľa denníka Washington nesmie dopustiť a musí na to začať reagovať dôsledne. Washington zadržanie Gershkovicha odsúdil a vyzval Američanov, ktorí sa v Rusku zdržiavajú, aby okamžite odišli.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok