The Wall Street Journal žiada prepustenie novinára, ktorý bol zatknutý v Rusku pre podozrenie zo špionáže

The Wall Street Journal žiada prepustenie novinára, ktorý bol zatknutý v Rusku pre podozrenie zo špionáže
Zdroj foto: TASR/AP
Denník The Wall Street Journal požaduje okamžité prepustenie svojho novinára Evana Gershkovicha, ktorý bol zatknutý v Rusku kvôli podozreniu zo špionáže. Prípad by podľa denníka, ktorý obvinenia považuje za nezmyselné, mal vyvolať pobúrenie všetkých slobodných ľudí na svete.

"Evanov prípad je krutou urážkou slobodnej tlače a mal by vyvolať pobúrenie všetkých slobodných ľudí a vlád na celom svete," uviedol WSJ vo vyhlásení zverejnenom na twitteri.

Ruská tajná služba FSB Američana zadržala vo štvrtok v Jekaterinburgu na Urale. Vzápätí ho previezli do Moskvy, kde naňho súd uvalil väzbu do 29. mája. Podľa FSB novinár zhromažďoval pre americkú stranu informácie o vojensko-priemyselnom odvetví v Rusku, ktoré predstavovali štátne tajomstvo. Kvôli údajnej špionáži mu tak teraz hrozí až 20 rokov odňatia slobody, uviedli ruské agentúry.

WSJ v týždni vyjadril presvedčenie, že si ruský prezident Vladimir Putin berie rukojemníkov, ktorých chce vymieňať za Rusov, ktorí spáchali zločiny v USA. To podľa denníka Washington nesmie dopustiť a musí na to začať reagovať dôsledne. Washington zadržanie Gershkovicha odsúdil a vyzval Američanov, ktorí sa v Rusku zdržiavajú, aby okamžite odišli.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá