Fíni si volili parlament. Víťazstvo ohlásili opoziční konzervatívci, Marinová priznala porážku

Líder stredopravej konzervatívnej Národnej koaličnej strany (Kansallinen kokoomus - KOK) Petteri Orpo v nedeľu ohlásil víťazstvo vo fínskych parlamentných voľbách. Po sčítaní všetkých hlasov skončila na druhom mieste nacionalistická euroskeptická Strana Fínov (PS), na tretej priečke sa umiestnili sociálni demokrati (SDP) súčasnej premiérky Sanny Marinovej. Informovali agentúry AFP a AP.

"Bolo to skvelé víťazstvo," povedal Orpo. Dodal, že na základe tohto výsledku začne KOK rokovania o zložení novej fínskej vlády. Marinová medzičasom priznala porážku vo voľbách. "Gratulujem víťazovi volieb, gratulujem Národnej koaličnej strane, gratulujem Strane Fínov," uviedla súčasná fínska premiérka.      

Fínska Národná koaličná strana v parlamentných voľbách zvíťazila s 20,8 percentami hlasov. Euroskeptická Strana Fínov (PS) skončila v mimoriadne tesnom súboji druhá s podporou 20,1 percenta voličov. Marinovej strana SPD získala na tretej priečke 19,9 percenta hlasov. Šancu na zloženie vlády dostáva vo Fínsku tradične ako prvý víťaz parlamentných volieb. Víťazná strana zároveň získava post predsedu vlády za predpokladu, že dokáže v parlamente vytvoriť väčšinu.

Orpo (53), bývalý minister financií, zdôraznil, že Fínsko bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. "Najprv k Ukrajine: stojíme pri vás, s vami. Nemôžeme akceptovať túto hroznú vojnu. A urobíme všetko, čo je potrebné, aby sme pomohli Ukrajincom, pretože bojujú za nás. Toto je jasné," povedal pre AP.

Zároveň vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "odišiel z Ukrajiny, pretože prehrá". Šéfka PS Riikka Purraová poďakovala podporovateľom za historicky "najlepší výsledok" tejto strany.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá