Prešiel rok od oslobodenia Buče. Spáchané zločiny nikdy neodpustíme, vyhlásil Zelenskyj

ta3 tasr
31.3.2023 10:18

Ukrajina "nikdy neodpustí" masakru civilistov v meste Buča, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na prvé výročie objavenia mŕtvych tiel civilistov v tomto meste pri Kyjeve. Informuje o tom agentúra AFP a denník The Guardian.

Prešiel rok od oslobodenia Buče. Spáchané zločiny nikdy neodpustíme, vyhlásil Zelenskyj
TASR/AP

Buča sa stala synonymom ruskej brutality po tom, ako sa ruské invázne jednotky vlani v marci stiahli z oblasti Kyjeva po neúspešnom pokuse o obsadenie ukrajinskej metropoly. Na uliciach Buče sa vtedy našlo mnoho tiel civilných obetí. Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti Facebook označil Buču za "symbol zverstiev armády okupačnej mocnosti".

"Nikdy neodpustíme. Potrestáme každého páchateľa," dodal.

Ukrajinské úrady oficiálne stanovili počet obetí v častiach Kyjevskej oblasti oslobodených od ruských síl na 1137, pričom len v Buči bolo podľa ich zistení zabitých 461 civilistov. Dôkazy o zločinoch v Buči i na iných miestach, kde sa podľa ukrajinských predstaviteľov ruskí vojaci dopustili zverstiev na civilistoch, zhromažďujú medzinárodní vyšetrovatelia.

Ruské jednotky upustili od svojho útoku na metropolu Kyjev zhruba mesiac po začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu (24. februára 2022). Vlani koncom marca sa stiahli z Buče i z ďalších oblastí, pričom boje sa presunuli na juh a východ Ukrajiny, pripomína Guardian.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok