FIFA odobrala Indonézii právo organizovať MS do 20 rokov

29.3.2023 18:04

Indonézia prišla o majstrovstvá sveta futbalistov do 20 rokov, na ktorých sa mali od 20. mája zúčastniť aj slovenskí reprezentanti. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) jej odobrala právo organizácie po tom, ako hostiteľská krajina vyjadrila nesúhlas s účasťou izraelskej reprezentácie na turnaji.

FIFA v stredu uviedla, že Indonézia nie je pripravená hostiť turnaj vzhľadom na "súčasné okolnosti v krajine". Rozhodnutie padlo po stretnutí prezidenta Gianniho Infantina v Dubaji so šéfom Indonézskej futbalovej federácie (PSSI) Erickom Thohirom.

O odobratí organizácie sa špekulovalo už dlhšie a hrozba sa výrazne zvýšila, keď FIFA v nedeľu odložila na piatok plánovaný žreb. "Stále vedieme rozhovory. Dúfame, že nájdeme odpovede a FIFA aspoň pochopí postoj Indonézie v tomto probléme," povedal vtedy člen indonézskeho vládneho kabinetu Muhadžir Effendy. Ten uviedol, že Indonézia predložila FIFA podmienky, týkajúce sa pôsobenia Izraela počas turnaja, ale nenašli spoločnú reč. "Nie je to len odmietnutie alebo protest, ale súvisí to s ústavou našej krajiny," tvrdil Effendy.

Proti účasti Izraelčanov na podujatí demonštrovali minulý týždeň v Jakarte konzervatívne moslimské skupiny. Nesúhlas vyjadril aj Wayan Koster, guvernér ostrova Bali. Indonézia je najväčšia moslimská krajina na svete a s Izraelom nemá diplomatické vzťahy, pričom otvorene podporuje Palestínu. PSSI pôvodne súhlasila s usporiadateľskými podmienkami FIFA už v roku 2019. Federácii tak teraz hrozia aj ďalšie sankcie, ktoré by mohli znamenať neúčasť krajiny v kvalifikácii na MS 2026.

Izrael si vybojoval svoju premiérovú účasť na podujatí vlani, keď postúpil na ME do 19 rokov do finále. Na štadióne Antona Malatinského v Trnave vtedy podľahol Anglicku 1:3 po predĺžení. V Indonézii mali štartovať aj Slováci, ktorí na domácom šampionáte vyhrali v rozhodujúcom dueli o postup nad Rakúskom 1:0.

Zatiaľ nie je jasné, kde a kedy sa turnaj uskutoční, no podľa FIFA by sa tak malo stať v pôvodnom termíne od 20. mája do 11. júna. O organizáciu sa podľa medializovaných informácií zaujíma Argentína, ktorá sa na turnaj nekvalifikovala. "Nového hostiteľa oznámime čo najskôr, pričom termín zostáva nateraz nezmenený," agentúra AP citovala zo stanoviska FIFA. Turnaj sa mal v Indonézii uskutočniť pôvodne už v roku 2021, no pandémia koronavírusu ho odložila o dva roky.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok