V Belgicku zadržali osem podozrivých z prípravy teroristického útoku

ta3 TASR
28.3.2023 11:42

V Belgicku zadržali osem osôb podozrivých z prípravy teroristického útoku, uviedla v utorok tamojšia prokuratúra. Informuje agentúra AFP. Polícia vykonala razie v pondelok večer v metropole Brusel, v prístavnom mesta Antverpy a v meste Eupen ležiacom pri hraniciach s Nemeckom. Minimálne päť zadržaných je podozrivých z plánovania teroristického útoku v Belgicku. Jeho cieľ zatiaľ nebol zistený.

Prípad štyroch mŕtvych z Michaloviec vyšetrujú ako vraždu. Má ísť o rodinnú tragédiu
TASR - Roman Hanc

Iný zdroj pre AFP priblížil, že zatknutí sú "veľmi mladí zradikalizovaní ľudia", ktorí sú podozriví z členstva v džihádistickom hnutí. Antverpská polícia vykonala na žiadosť vyšetrujúceho sudcu päť prehliadok, pričom zatkla päť osôb vrátane jednej osoby v meste Eupen. V rámci osobitného prípadu zase bruselská polícia zatkla tri osoby. "Oba prípady sú prepojené, avšak až ďalšie vyšetrovanie môže objasniť, do akej miery," píše agentúra AP s odvolaním sa na prokuratúru. Voči zadržaným zatiaľ nevzniesli žiadne obvinenia.

Belgicko čelilo v rokoch 2016 až 2018 vlne krvavých džihádistických útokov, pripomína AFP. K zatknutiam došlo v čase, keď prebieha súd s podozrivými z  teroristických atentátov v Bruseli z 22. marca 2016. Dva samovražedné bombové útoky na letisku Zaventem a na stanici metra Maalbeek si vyžiadali 34 obetí, ďalších 340 ľudí bolo zranených. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Boli to najzávažnejšie teroristické útoky v histórii Belgicka.

Desiati ľudia sú obžalovaní z vraždy, pokusu o vraždu a členstva v teroristickej skupine alebo účasti na jej činoch. Sú medzi nimi aj Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, ktorí boli vlani vo Francúzsku odsúdení na doživotie za teroristické útoky v Paríži z roku 2015.  

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok